| DeeaM a întrebat:

Hello happy. Maine ne strangem la un amic acasa sa "preparam" ceva de mancare. Dati-mi si mie cateva idei, cam ce ar fi destul de usor dar si gustos de facut.
Thanks [funda!]

Răspuns Câştigător
| Roxy a răspuns:

Pai puteti lua o cutie de aia de "prajitura tiramisu"
Eu am preparat-o cu varumio si a iesit foarte buna ...bineneles ca bucataria a fost plina de crema =))
Puteti face saorma:)
Luat lipie libaneza(se gaseste in supermarket), cartofi prajiti, piept de pui prajit sau sunca(depinde de ce preferati)varza, castraveti(cruzi sau murati)ceapa, rosi, ardei(gras sau iute), maioneza, ketchup, mustar si daca vrei sos de usturoi(sau mujdei cum i se mai spune)
E simplu si fiecare isi pune ce vrea:)
Si inca o reteta simpla pe care am mai incercat-o ii la cuptorul cu microunde:))
http://www.gustos.ro/......rtofi.html
(chiar daca scrie ca e mic dejun poate fi mancat si ca garnitura)
Puteti face o placinta de cartofi ca si asta este extrem de simplu...
cureti cartofi si ii dai pe razatoare, bati 3-4 oua9depinde de cat de multi cartofi sunt )si le amesteci(cartofi razlaiti cu ouale )adaugi un pic de sare si de vegeta si o pui la prajit in tigaie:)
o intinzi ca si o clatita:0
sa nu o faci groasa ca nu se va praji bine:)
Fa-o cam de un deget de groasa si vezi ca trebuie sa o prajesti pe ambele parti:)
Nu dispera daca o sa se rupa cand vrei sa o intori ca gustul o sa fie la fel:)(daca mai vrei sa puneti ceva pe ea puteti pune musta dulce si se poate manca si cu paine)
Mancarurile astea le-am facut si eu cu prieteni mei si au iesit super:))
Daca sta la casa faceti niste mici sau niste gratare;)
distractie placuta si Pofta buna:*

10 răspunsuri:
| claudiea79 a răspuns:

Ciuperci proaspete cu cascaval. se curata si pe spala ciupercile se pun in tava cu putin ulei; cascaval desupra dupa ce le-ai scos coditele. se pune marar si delikat; cimbru; putina apa in tava. se tine la cuptor25 de minute pina se rumeneste cascavalul

| DeDeTweety a răspuns:

Ca sa nu va i-a prea mult timp ati putea face niste sandviciuri cu ce vrea fiecare.eu iti recomand cele la sandvichmaker, cu ceapa, branza si bacon.este suuuper!
de asemenea puteti prepara budinci, din acelea la plic.
stiu reteta de budinca marmorata:
faci 2 budinci separat:una de ciocolata si alta de vanilie SAU frisca.
pui intr-un castronel jumatate ciocolata, jumatate vanilie.lasi la frigider pana se raceste foarte bine. Apoi rastorni costronul de budinca racita iar budinca ar trebui sa stea solida.rade pe deasupra ciocolata sau presara cacao.este un desert delicios!
si o inghetata am facut-o o data cu o prietena:
am avut inghetata de ciocolata si vanilie.am pus-o in cupe de sampanie.am avut si o punga de bomboane M&M, pe care am faramitat-o cu o lingura de lem, apoi am pus bomboanele sfaramate peste inghetata.

| DeDeTweety a răspuns:

Ca sa nu va i-a prea mult timp ati putea face niste sandviciuri cu ce vrea fiecare.eu iti recomand cele la sandvichmaker, cu ceapa, branza si bacon.este suuuper!
de asemenea puteti prepara budinci, din acelea la plic.
stiu reteta de budinca marmorata:
faci 2 budinci separat:una de ciocolata si alta de vanilie SAU frisca.
pui intr-un castronel jumatate ciocolata, jumatate vanilie.lasi la frigider pana se raceste foarte bine. Apoi rastorni costronul de budinca racita iar budinca ar trebui sa stea solida.rade pe deasupra ciocolata sau presara cacao.este un desert delicios!
si o inghetata am facut-o o data cu o prietena:
am avut inghetata de ciocolata si vanilie.am pus-o in cupe de sampanie.am avut si o punga de bomboane M&M, pe care am faramitat-o cu o lingura de lemn, apoi am pus bomboanele sfaramate peste inghetata.

| Puiutz a răspuns:

Pai sa faceti niste snitele/chiftele cu cartofi piure si o salata cu legumeee... puneti de toatelaughing rosii, castraveti, ardei etc happy
Sau o pizza smug
Sau faceti peste love struck
Depinde de gusturile voastre happy

| fantomadinmormant a răspuns:

Snitel cu cartofi prajitibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pizza. happy
Cauti o reteta pe net, gasesti o gramada. tongue
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancare de gutui!

| boing_5323 a răspuns:

Clatite, Papanasi ca desert si ca mancare nu stiu cartofi prajiti sau thinking mamaliguta cu branza? laughing sper ca te.am ajutattonguetongue multa bafta sa imi spui ce ati facut...

| andraspune a răspuns:

Fursecuri cu ciocolata sau clatite

| anamariamjj a răspuns:

Macaroane cu branzalaughing usor si bun happy