| AnnaGrohl a întrebat:

Hey. Exista reteta de bulion de rosii cu ardei? Am auzit ca se poate asa ceva si am cautat pe net dar tot nu am gasit. Funda cine-mi da reteta:X

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Anutza! Uite o rețetă de bulion cu ardei pentru care ai nevoie de 2 kg de roșii, 20 de ardei kapia, sare.
Speli legumele, dai roșiile prin separator astfel încât să folosești doar sucul și pulpa lor (eu după ce le separ mai dau o dată semințele și cojile prin separator ca să nu pierd nimic din suc). Ardeii se curăță de cotoare și de semințe apoi se toacă prin mașina de tocat cu sita deasă. Se fierb cele două compoziții separat (sucul de roșii după 30 de minute e gata, ardeii pot fierbe mai mult), apoi mesteci roșiile cu ardeii, potrivești de sare și le mai fierbi un pic împreună. Se pun în recipiente de sticlă și se sterilizează.
MAri succese și o zi cu zâmbet să ai!