| passion a întrebat:

Am auzit de la cineva despre o reteta de struguri pusi pentru iarna dar in sticla...ma poate ajuta cineva? am cautat pe net dar nu am gasit. poate nu am cautat in de ajuns de bine.HELLP!

3 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Pune-i la uscat la soare-se cheama stafide, oricum i-ai pune in borcan, daca nu-i faci gem, fermenteaza si se alcoolizeaza

| little_dy a răspuns:

E vb de compot de struguri ingrediente:150 gr. struguri, 1-2 linguri zahar, 1 pahar apa, vanilie Mod de preparare:Se pune la fiert apa cu zaharul si vanilia. Cind incepe sa clocoteasca, se adauga boabele de struguri spala-te. Se lasa sa fiarba incet10-15 min si gt cand se raceste il bagi la borcane :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam ca, cu aspirina sau antinevalgic si zahar, mama asa le pastreaza pentru tarte si tin pana in primavara.