| Maria1300 a întrebat:

Acum cateva zile,mi-am luat de la Mado meniul Mado Mix+sos de maioneza cu usturoi, care a fost super bun. Imi da cineva o reteta de acel sos? Multumesc! !

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sosul de usturoi este poate unul dintre cele mai banale sosuri, dar si unul dintre cele mai gustoase daca este facut cum trebuie. Pana acum l-am preparat in doua feluri. In trecut prajeam usturoiul si faina in ulei, dar in ultimii ani am descoperit ca iese la fel de bun, dar mult mai usor(in sensul de digerabil) daca sar peste etapa asta. Langa ce mancaruri se poriveste, cred ca este de prisos sa mai spun: fripturi, rasol, etc.

Ingrediente

500 ml lapte (divizat in doua parti, una de 400 ml, iar alta de 100 ml)

3 linguri de faina

3-4 catei de usturoi

3 linguri smantana grasa

sare, piper

1lingurita de zahar

1 lingura de otet

10 g unt

* este si mai bun daca aveti supa de vita sau de pui si inlocuiti cu ea jumatate din cantitatea de lapte

400 ml de lapte se pun la fiert. Separat amestecam cu un tel (ca cel din imagine) 100 ml lapte, smantana si faina. Cand laptele incepe sa fiarba, turnam crema obtinuta si amestecam cu telul. Fierbem la foc mic amestecand, pana cand compozitia se ingroasa. Usturoiul zdrobit sau dat prin razatoarea mica, sarea, piperul, zaharul, untul si otetul se pun chiar inainte de a-l lua de pe foc. Daca va place o aroma mai pregnanta de usturoi, puteti sa puneti mai mult. La fel, daca il doriti mai dulce sau mai acrisor, mai adaugati zahar sau otet dupa gust.

Pofta buna!

| Maria1300 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maria1300):

Cu placere :*