| Deyaforyou a întrebat:

Am Nevoie URGENT De un raspuns la o intrebare: Pe blogul acesta (http://andreeachinesefood.blogspot.com/......rele.html) Este o reteta(in link). Problema e ca acolo imi spune 8 lingurite de faina si 2 de amidon.Nu gasesc amidon nicaieri.Se poate inlocui amidonul cu inca 2 lingurite de faina? Funda.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să găseşti amidon alimentar ( de grău sau de porumb ) la super/hiper-market ( gen : Cora, Kaufland, Auchan, Carrefour, Profi, Real, etc. ).

Dacă ( totuşi ) nu găseşti, atunci se poate înlocui cu făină de grâu, DAR aluatul/coca NU va fi chiar ca în reţeta originală.

De asemenea, dacă coca iese prea "moale" atunci va trebui să "dublezi" cantitatea pusă în locul amidonului ( deci să mai adaugi încă 2 linguriţe de făină ).

De obicei, amidonul este mai "concentrat" decât făina şi ar trebui înlocuit cu o cantitate dublă de făină.

Toate cele bune.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Intotdeauna poti inlocui amidonul cu faina, dar si faina cu amidonul, asa ca poti inlocui cu incredere.
Te pup!