| Alexia1208 a întrebat:

Doresc sa fac o prăjitură iar la crema de vanilie printre ingrediente se afla și 50 g făină și 40 g amidon. Eu nu am amidon și am văzut ca se poate înlocui cu făină. Sa pun 90 g de făină? Cu ce se mai poate înlocui amidonul? Am și amoniu dar nu știu dacă e ok. Va rog mult sa ma ajutați! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La un kg de lapte, ar veni 80g făină. Amidonul se poate inlocui cu făină.
Să nu cumva să inlocuiesti cu amoniu (amoniul se pune in aluaturi, niciodată in creme).