| PăpușăDePlasticPrefăcută a întrebat:

Hi.stie cineva o reteta simpla si gustoasa pentru desert? fundita:X

Răspuns Câştigător
| Mihaela a răspuns:

Hei.
Clatite.
Sunt cele mai bune.
http://www.cevabun.ro/clatitele/
Numai bine si pofta buna!

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna searahappy crema de zahar ars, te incanta ideea?love strucklove struck

Lapte de vaca 1 l
Zahar 250 g + 3 linguri in plus
Oua 7 buc
Esenta de vanilie 1 buc adica o fiola
Se fierbe laptele si se lasa sa se raceasa. Daca vreti sa-l raciti

rapid, puneti castronul cu lapte intr-un castron mai mare cu apa rece si schimbati de 2-3 ori apa.
Intr-un vas din sticla termorezistenta se distribuie uniform 3 linguri de zahar. Se pune vasul pe aragaz la foc mediu.
Se amesteca cate putin zaharul pana se topeste uniform toata cantitatea si compozitia are culoare maroniu deschis.
Se stinge focul sub zaharul ars si cu o lingura se distribuie uniform caramelul pe peretii vasului.
Se lasa 10-15 min sa se intareasca.
Intr-un vas adanc se bat 7 oua, se pregateste zaharul si esenta de vanilie.
Cu mixerul sau cu telul se amesteca bine compozitia.
Se adauga laptele racit si se ameteca cu telul.
Se toarna compozitia in vasul cu peretii caramelizati.
Intr-o tava mai mare de cuptor(suficient de mare ca sa incapa vasul cu crema) se toarna putina apa si se pune vasul cu compozitia de crema. Este foarte bine sa respectati acest pas, altfel crema poate sa se coaca prea mult prin parti si la fund, si are o textura poroasa.
Se pune tava cu apa si vasul in ea la cuptor pentru 20-30 de minute.
Cand compozitia are culoare galben-maroniu se scoate din vasul cu apa, respectiv din cuptor.

Vasul cu crema de zahar ars se lasa sa se raceasca bine, apoi se pune la frigider pentru 2-3 ore.
Pentru servire, se taie atent bucati uniforme si se toarna caramelul peste ele.
Pofta Buna!love strucklove struck acum ca e cald, merge o crema de zahar de la recelove strucklove strucklove struck

| aylin_8497 a răspuns:

Banane coapte bine, taiate bucatele sau rondele si date la congelat. Cand sunt congelate, le bagi la blender sau robot cu o mana de stafide inmuiate si, daca iti place mai dulce, miere sau sirop de agave si gataaaa! E neasteptat de fina si aromata, fara "ace"; am incercat si varianta cu cacao, o nebunie.

| Mihaela a răspuns:

Multumesc de apreciere!
Si eu am pus-o pe mami sa-mi faca! laughing
Numai bine!

| SamSon a răspuns:

Iramisu este un desert traditional italian - nu necesita mult timp pentru preparare dar impresioneaza prin aspectul deosebit. Cei care nu savureaza cu placere deserturile foarte dulci vor fi in mod sigur incantati de Tiramisu.

Ingrediente
400 g piscoturi Savoiardi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Cel mai simplu si mai sanatos desert este:

Painea cu gem love struck Voi ce credeati? laughing
Reteta:
-o felie de paine;
-gem.
Si gata

Sper ca te-am ajutat happy

| BESTNICK a răspuns:

Uite aici http://gourmandine.ro/retete-torturi/tiramisu/...sa-l faci bun si sa imi aduci si mie:)). succes

| Deea_3807 a răspuns:

Savarinee
-5 oua
-5 linguri de gris
-5linguri zahar
-sare

| Cryssy_6590 a răspuns:

Hey.
Pandispan e usor de facut si poti in aluat sa bagi ce vrei u scortisoara lamaie ciocolata stafide nuci orice
Reteta:
3 oua
6 linguri de zahar
6 de faina
si ce vrei sa adaugi:lamaie,nuci, ciocolata, stafide...
se separa galbenusu de albus.se bat albusurile pana se fac spuma se adauga treptat galbenusu se pune zaharu apoi faina adaugi nuci stafide lamaie scortisoara sau ce vrei u torni compozitia intr-o tava tapetata cu faina si o lasi la copt 40 de minute. Iasa super bun. Pofta matre:X:*

| dayanaangel27 a răspuns:

Inghetata.mergi la magazin si cumperi unalaughing

fundita:*