| RalucaSahnada a întrebat:

Cine imi da o reteta foarte simpla si gustoasa?

Răspuns Câştigător
| florina_3397 a răspuns:

Reteta asta nu e de pe net

faci cateva budincii diferita de (de cocao, de vanilie, etc)

si pui printre piscoturi
pui un strat de pijcoturi apoi pui budinca si tu asa
si poti sa pui si fructe printre piscoturi
si piscoturile poti sa le insiropezi

funde te rog

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cartofi copti cu branza!
Paste cu cascaval, sunca si legume.
Clatite cu dulceata sau finetti
Sau cartofi frantuzesti:
Ingrediente
1 kg cartofi
6 oua fierte
100 g unt
100 g smantana
2 oua crude
200 g cascaval
100 ml lapte
sare
Mod de preparare
Spalati cartofii si puneti-i la fiert fara sa le indepartati coaja, in apa cu sare.
Dupa ce se racesc curatati-i si taiati-i felii medii. Bateti ouale crude intr-un vas si adaugati pe rand lapte, sare si smantana.
Ungeti o tava cu unt (sau margarina) si puneti cartofii, ouale fierte taiate felii, cascaval ras pe deasupra si amestecul din oua crude.
Bagati-i la cuptor si cand sunt gata presarati cascaval cat sunt inca fierbinti, pentru ca acesta sa se topeasca.
Ii puteti servi si cu patrunjel verde pe deasupra.

| Gustos.ro a răspuns:

Salutare! Iată două reţete simple şi delicioase pe care ţi le recomandăm: http://www.gustos.ro/retete-culinare/tostada-a-la-amalia.html şi http://www.gustos.ro/......rajit.html Spor la gătit!

| Crazyeo a răspuns:

Paste cu ricotta si nuca

Ingrediente
300 gr paste scurte
Sos de ricotta si nuca
100 gr branza ricotta
50 gr parmezan (sau pecorino)
30 gr busuioc proaspat
50 gr samburi de nuca (usor prajiti)
1 catel mare de usturoi
3 linguri ulei de masline extravirgin
2 linguri ulei de nuca
sare, piper
Portii: 3
Preparare
Se pun pastele la fiert in multa apa cu sare. Se fierb conform instructiunilor de pe pachet.
Pana cand fierb pastele, pregatim sosul. In robot mixam busuiocul, usturoiul, nuca, sare si piper. Adaugam uleiul si mixam pana obtinem o pasta, dar nu foarte fina.
Adaugam pasta de nuca si busuioc peste ricotta si parmezanul razuit fin si amestecam bine, pana obtinem o compozitie omogena.
Adaugam peste sos 150 ml din apa in care fierb pastele si amestecam sa se subtieze sosul.
* in loc de apa, puteti folosi smantana dulce pentru a subtia sosul
Scurgeti pastele de apa si puneti-le la loc in oala fierbinte. Adaugati sosul peste ele si amestecati bine. Gustati de sare.
Serviti imediat cu extra parmezan razuit si stropite cu putin ulei de masline.
FUNDA?

Răspuns utilizator avertizat
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Clatitetongue
-4 oua
-1 litru de lapte
-faina(dupa ochi-trebuie sa ajunga groasa aluatul)

si in tigaie pui ulei si scurgi mereu la fiecare 2 clatite facute...(se fac pe o parte si pe alta), sti le arunci in sus si le invarti

| Nero_1949 a răspuns:

Lapte de pasare:
Ingrediente
1 l lapte; 5 oua; 200 g zahar, 2 pliculete zahar vanilinat, 3 lingurite faina
Mod de preparare
Laptele se pune la fiert cu 100 g de zahar si cu zaharul vanilat. Intre timp ouale se separa si albusurile se bat spuma tare, incorporand restul de zahar - spuma trebuie sa fie foarte tare. Cand laptele fierbe se da focul mic si cu o lingura se ia din albus si se pun bulgarii in lapte. Se fierb 2 minute pe o parte, se intorc si se lasa inca 2 minute. Se scot cu spumiera intr-un castron mare sau in castronele mici. Cand am terminat albusul, laptele se ia de pe foc si se lasa la racit 10-15 minute. Intre timp amestecam galbenusurile cu 3 lingurite de faina. Cand laptele s-a racit putin, turnam putin in galbenusuri sa aiba aceeasi temperatura cu laptele. Amestecam pana se omogenizeaza, punem laptele din nou pe foc mic si adaugam galbenusurile amestecand bine. (Dupa aceasta operatie se strecoara compozitia intr-o oala curata daca raman mici gogoloase de galbenus cu faina sau bucatele de albus). Se tine pe foc mic amestecand continuu pana incepe sa se ingroase sau se face testul pe lingura de lemn - cand scoasa din crema se poate face o dara cu degetul si lasa urma, e ok sau se mai lasa maximum 2 minute. Crema fierbinte se toarna in bolul (bolurile) cu bulgari de albus si se pune la rece. Se serveste rece, eventual se orneaza cu ciocolata rasa.

DELICIOS SI IESE SIGUR!
Pofta si bafta!

| D3xteR a răspuns:

2 linguri de untura
4 capete de pla
Nu se unge nu se-nmoaie
Nu se pune la cuptor
Se serveste-ncu*u gol
Pofta Bunawinkinglaughing)

Asta e mai asa la kterink nu o lua in serios.
Yo iti propun sa faci o pizza. mie unu imi place big grin sau clatitewinking

Sper k nu te.ai sup.big grin

| laurence a răspuns:

- o cutie de foi pentru lasagna (eu nu am gasit decat de la Monte Banato, dar vi le recomand pe cele Barilla, facute in Italia si mult superioare celor romanesti)
- parmezan ras (eu il am la cutie, de la Kraft, foarte bun, nu prea iute)
- putin unt

Se fierb foile in apa cu sare si NEAPARAT cativa stropi de ulei, pentru ca altfel se lipesc intre ele si nu se mai pot folosi. Se unge o tava cu unt si se aseaza primul strat de foi.

Apoi se pune un strat de sos de carne, deasupra unul de sos alb si se presara cu parmezan.

Se pune iar un strat de foi si tot asa, astfel incat ultimul strat sa fie de foi.

Se unge cu unt deasupra, apoi se acopera cu folie de aluminiu si se da la cuptor, timp de o ora. Se tine la cuptor, la foc mediu, cca o ora, dupa 30 de min de stat in cuptor, se indeparteaza folia de aliminui si se mai lasa alte 30 de min la cuptor.

Sosul de carne (RAGU)
- 400 de g de carne tocata (in mod normal se foloseste carne de vita sau vita+porc, dare u am pus carne toccata de pui, fiind mult mai usoara)
- un borcan de pasta de rosii (eu am folosit Pasta de Tomate Bunica, foarte concentrate si foarte aromata)
- 2 cepe mari
- 1 morcov
- telina (fie verde, tulpini, fie frunze de telina uscata)
- condimente: sare, piper, vegeta, NUCSOARA (neaparat)

Se caleste ceapa, apoi cand aceasta este aurie, se dauga un strop de apa si morcovul ras.

Se calesc impreuna, apoi se adauga telina si carnea.

Se prajeste pana cand carnea isi schimba culoarea, apoi se adauga sosul de rosii. Se tine pe foc in functie de cat de gros dorim sa fie. Eu am tinut cca 30 de min.

Sosul alb (Sos Bechamel)
- 20 g de unt
- 3 linguri mari de faina
- Lapte RECE (cat ia compozitia)
Se topeste untul, apoi se adauga treptat faina, ca sa nu faca cocoloase. Se adauga apoi laptele, amestecand continuu. Se condimenteaza cu sare is oregano. Se tine pe foc cca 5 min, pana se ingroasa.

Cam asa a iesit Lasagna mea, cu reteta putin adaptata. Neaparat sa cumparati foi de calitate (Barilla) altfel o sa se ridice ca si ale mele. Oricum, a fost foarte bun!

O alta varianta de lasagna pe care am incercat-o si v-o recomand cu mare drag este lasagna cu sunca si ou

| alejandra98 a răspuns:

Pui condimentat
Toate condimentela din aceasta reteta se gasesc la noi, exceptand sumacul. Acesta se poate inlocui cu zeama de lamaie.
Ingrediente
1 piept de pui, taiat mic
8 catei de usturoi, taiati mic
4 pastai cardamom negru, zdrobit
1 bucata scortisoara
1/2 lingurita nucsoara, rasa
1/2 lingurita chimen
1 lingura oregano uscat
1 lingurita Garam Masala
1 lingurita curcuma
1 lingurita pudra sumac
2 frunze de dafin
1 lingura cimbru uscat
250 ml bere
1/3 pachet unt, taiat mic
1/2 lamaie, zeama
sare, dupa gust
patrunjel pentru ornat
Mod de preparare reteta Pui condimentat

Reteta pentru Garam Masala o gasesti aici

Prajeste uscat scortisoara, chimenul, cardamomul cam 1 minut. Adauga untul si topeste-l. Adauga carnea si soteza 5 minute, la foc mediu.

Adauga masala, oregano, nucsoara, cimbru, usturoi, curcuma, sare, foi dafin, bere. Lasa la foc 10 minute, acoperit.

Cand puiul e facut adauga lamaia si sumacul. Mai lasa 2 minute pe foc, sa se formeze sosul.

Se orneaza cu patrunjel si se serveste cu orez simplu.