Întrebare recomandată | Parakeets a întrebat:

Https://www.emag.ro/......DSWQG9BBM/

A mai luat cineva pastile din astea, chiar sunt bune pentru curățarea mașinii de spălat vase?
Și nu înțeleg, dacă astea sunt pentru curățarea mașinii, atunci sarea la ce mai folosește?
Și mai există și alte produse pentru menținerea sănătății mașinii de spălat vase?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

îs bune dar efectul se simte in timp.
Concluzie: mai bine cu decât fără

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu am masina de spalat vase, dar nu e musai sa te complici cu produsele de genul. De exemplu exista lichid de ala de curatat masina de spalat rufe. Masina mea are program separat de drum cleaning, se auto-curata la 70 de grade. E si specificat expres ca nu ii pui nici un lichid si nici o pastila ca sa faca asta. Ia si citeste cu atentie manualul tehnic al masinii pe care ai luat-o.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Www :))) aia da mașină smart. :)))
Dacă le-ar și călca în schimb, ar fi mașina perfectă. :)))
Dar a mea nu cred că are. Are în schimb uscător, am mai dat și un pumn de bani pe ea, dar habar nu am cum se utilizează uscătorul separat iar împreună spălare + uscare, un program nu exagerez, dar ține peste 5 ore. Și se și încinge rău mașina și le și șifonează.
Dar din ăla nu am de autospălare. Din câte știu, nici la cea de rufe, nici la cea de vase.
Însă la aia de rufe nu mă interesează că oricum nu mai țin astea noi, așa mult ca astea vechi. :)))
Deci poate să o mănânce tot calcarul și să o prindă rugina. :)))
Nu-mi pasă.

Însă la cea de vase da, că dacă de rufe o schimb mai des, e ok, dar la aia de vase, cred că până la moarte o s-o țin, dacă doamne ferește nu pățește, săraca, ceva, așa că vreau să fie ok. Plus că la cea de vase are și grătare din alea din plastic și metal, în care intră vasele și nu vreau să ajungă corodate de apă și urâte, cum am am văzut la cineva care avea tot așa mașină de vase, dar arătau groaznic grătarele alea. :(
Păi așa, nici nu mai bag vasele acolo, că le iau mai murdare decât le-am băgat. :|
Și de aceea mă interesează să știu că la cea de vase, am protecție și nu-mi corodează interiorul apa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Ei, nu e ea asa de smart. Are aplicatie smart in care imi pot vedea consumul de curent, dar nu i-a dus capul sa adauge si monitorizarea cantitatii de apa utilizate... Daca iei si cauti bine, sigur ai un program de curatare. Sau scrie in manual sa le lasi o tura la temperatura maxima, goale, pentru curatare. Si eu investigam ideea uneia cu uscator, dar nu merita. Consuma foarte mult curent si e chiar posibilitatea sa nu iti faca fata priza/instalatia per total, dar cel mai enervant e ca la multe rufe NU se recomanda uscarea la masina, pentru ca ti le strica, deci...