| elenamarian95 a întrebat:

Hwy,TPU! Smantana lichida si frisca lichida este acelasi lucru? Adica iese frisca batuta din amandoua? Stie cineva, va rog?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Dacă scrie pe ea ca e pentru dulciuri, da. Adică, dacă o bati iese frișcă (mie îmi place mai mult Hulala, care cred ca e frișcă lichida, mi-a ieșit de fiecare data, smântâna s-a mai făcut unt când am bătut-o big grin ). Și ai grija sa nu scrie pe smântână doar "De gătit", sa nu fie din aceea pentru sosuri (cu care faci mâncăruri sărate).

| elenamarian95 explică (pentru WhiteLife):

Mi s-a facut si mie unt o data, am luat smantana pentru frisca campus(asa scria pe ea) de la penny.O sa iau si eu hulala daca ti-a iesit de fiecare data, vreau sa merg la sigur big grin Multumesc mult de tot!:*

| WhiteLife a răspuns (pentru elenamarian95):

Da happy Mult spor la gătit! Sunt convinsa ca va ieși foarte bună prăjitura happy Dacă te ajuta, pe YouTube e un canal, Jamilacuisine (are și blog), poți sa vezi multe rețete pas cu pas.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din frisca se obtine spuma, daca o bati sau amesteci cu mixerul.
Din smantana se poate separa unt, daca amesteci insistent, circular, cu rabdare.

| Rednmi a răspuns:

Nu, nu sunt acelasi lucru. Din frisca lichida iasa frisca aceea batuta, dar smantana lichida ramane exact la fel.