| cevazacelamineintorace a întrebat:

Iarna asta am fost in Harghita si la restaurant am mancat un fel de snitel cu cartofi prajiti pe el(adica cand au prajit carnea, au prajit si cartofii totodata). Stiu ca sa chema Borzoska, dar nu am gasit reteta. Daca stie cineva reteta il rog foarte mult sa mi-o zica si mie.
Multumesc anticipat.
P. S.-Dau si fundita

4 răspunsuri:
| MoreTime a răspuns:

Borzoska parca provine din Nepal laughing. Am gasit pe net o reteta dar e in limba broastei si nu inteleg. Trebuie sa cauti un translator:

Hozzávalók: 18 dkg liszt, 15 dkg margarin, 3 dl tejföl, 1 evőkanál darált mandula, 4 evőkanál durvaszemű kristálycukor.
Elkészítés: A lisztet összegyúrjuk a margarinnal, majd a darált mandulával és a tejföllel. Lefedve egy órára hűtőszekrénybe állítjuk. A tésztát két nylonzacskó között kinyújtjuk, hogy a tészta ne ragadjon a deszkára, majd különböző formákat vágunk ki belőle. A kekszek egyik oldalát durvaszemű kristálycukorba nyomkodjuk, majd sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük. Előmelegített sütőben 180 fokon 15 percig sütjük.

Se intelege doar 18 kg liszt adica racituri, 15 kg margarina (sa ai de ce sa faci diaree o saptamana), 3 dl tejföl (3 tigai de teflon pisate) etc. Ramane sa afli tu mai mult... laughing Eu te-am ajutat cu ce-am putut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MoreTime):

Ce,,limba broastei''? E limba maghiara, draga.
Tu daca n-o sa stii romana o sa latri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. este de pui si porc. de pui_ fierbi pieptul de pui 5 min., il faci panè ou, faina, ou din nou. intre timp ce se prajeste faci mujdeiul cu smantana, usturoi. iei de pe foc snitelele razi cascaval il bagi la micro si ultimul mujdeiul sper ca ai inteles cevahappy pofta buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se fac snitele obisnuit, din carne la alegere. Cand sunt gata se pun in farfurie, iar peste se adauga cascaval ras si mujdei cu smantana, cartofii prajiti se pun deasupra. Nu e mare filozofie. Pofta buna!