| Violente a întrebat:

Buna ziua TPU. Am momente cand ma doare in partea dreapta a abdomenului, mai exact la un centimetru mai jos de buric, aseara am fost la un majorat si am mancat cartofi prajiti si snitel, si ma gandeam ca de la prajeala este ficatul. Si cand stranut resimt o durere tăioasă, dar mi se intampla rar. Cand ma lasa durere vreo 2 luni cand iar ma ia vreo doua ore, doar dupa ce mananc prajit. Ce sa fie? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Vezi sa nu fie o afectiune genitala, de regula acestea dau astfel de simptome.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate iti doresc!

| Azµre a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Corect!
Ps: Cel mai bun răspuns îl dă medicul, fă o ecografie abdominală.

| Violente explică (pentru Azµre):

Asta e logic, doar nu ma tratam pe TPU. As dori sa aflu pareri despre ce as putea avea, care ar fi problema/riscurile/afectiunile.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Violente):

Cel mai corct este sa mergi la medic in cazul de fata.Aici noi nu putem da diagnostice si nici un sfat bun, ne dam doar cu parerea, iar asta nu te ajuta perea mult.
Fa o ecografie si vezi ce afectiune ai.
Numai bine si multa sanatate!

| tudorviorel a răspuns:

Ficatul nu e doare are alte simptome.mai degraba este fierea s au bila, evita consumul de prajeli si alimente care ai vazut ca ti au facut rau.du-te la medicul de familie sa te trimita la un specialist sa faci niste analize ca esti tinar si pe urma poate sa se agraveze

| Violente explică (pentru tudorviorel):

Da, de cand ma bate tata la cap sa ma duc dar refuz ca e greu cu timpul ăsta. Eu am si probleme de reflux gastric, de exemplu cand mananc ceva greu la stomac/prajit/grasime ragai vreo jumatate de ora in continuu si foarte "vulgar" sa spun asa, foarte tare si daca nu o fac ma imbalonez. Mai ales ca aveam dimineti in care ma trezeam ragaind ceva ciudat, nu stiu sa spun daca era urat mirositor sau nu, dar era o senzatie urata, parca de cauciuc ars laughing si aveam o durere ciudata in stomac uneori chiar si greturi fara sa mananc nimic, dar mi-au trecut.