| BoOoMbOnik a întrebat:

Idei pentru cina? Cu ingrediente simple, va rog! Multumesc!

5 răspunsuri:
| demonangel37 a răspuns:

Ochiuri cu zeama, niste cartofi prajiti pe langa si o rosie; sau ou amestecat in tigaie cu branza cu niste carne facuta sau salam sau ce ai prin frigider cu putin bulion sau rosi; sau ceapa taiata marunt pusa in tigaie putin rumenita si peste ea pui putin bulion sau mai mult zic cat sa acoperi stratu de ceapa si mesteci bine si crede-ma ca te saturiwinking; sau branza cu rosi si castravete + o ciocolata sau un fruct;

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

În general la cină trebuie să fie ceva uşor. Cred că peşte la grătar cu legume ar fi o mâncare excelentă.

Pa-pa.

| pietrean a răspuns:

Daca in decembrie 2012, aveai 13 ani, acum ai 14 ani.Gatesti tu singura pentru familia ta? Depinde si ce ai prin frigider.Ar fi bine sa dai niste detalii.Ar fi mai usor sa-ti recomand ceva.
Budica de paste cu branza:oaste fierte al dente, branza de vaci sau burduf, sau chiar amestecate, zahar si zahar vanilat(daca o vrei dulce), oua.Toate amestecate,puse intr-un vas yena,putin uns cu margarina(unt),dat la cuptor.
O salata facuta din rosii+castravete+ceapa peste care se pune o conserva de ton in ulei,putina zeama de lamaie, sau otet din mere cu miere.
Salata verde+ceapa+ridichi+castravete ras pe razatoarea mare, pus putin otet sau zeama lamaie si felii de piept pui, la gratar, dupa ce a fost tinut cateva ore la macerat(putin ulei+zeama lamaie+2-3 catei usturoi pisat+sare+piper macinat+cimbru marunt,daca iti place mirosul)
Salata cartofi:cartofi fierti,curatata coaja,taiati de calzi,masline negre,felii castraveti murati si gogosari in otet,ulei, otet, sare.
Gris cu lapte, peste care se pune dulceata de cirese amare sau visine sau din fructe de padure, etc.

| AlinutZzZ a răspuns:

O cina buna? Ceapa verde, rosii, branza, o mamaliga cu branza, ar fi indicat sa faci o ciorba radauteana este foarte sanatoasa si ajuta abdomenul!