| JustACuriosPerson a întrebat:

Imi poate spune cineva daca bicarbonatul de amoniu si amoniacul este acelasi lucru?

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Sunt acelasi lucru.Numai ca amoniacul se stinge cu cateva picaturi de lamaie sau otet, la bicarbonat nu este nevoie.

| mady07 a răspuns:

Buna! Nu are nici o legatura deoarece bicarbonatul de amoniu e una, iar amoniacul este alt ceva! Da cel ai simplu e sa cauti in dex si sa vezi ce inseamna fiecare si peurma vezi daca coincide una cu alta! Sper sa te fi ajutat! Funda?

| Archangells a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu este o pulbere albă. La încălzire (peste 65 °C) se descompune în carbonat de sodiu (Na2CO3), dioxid de carbon (CO2) și apă (H2O).
Datorită acestei proprietăți se folosește ca praf de copt și la fabricarea extinctoarelor cu dioxid de carbon (CO2). NaHCO3 hidrolizează bazic, adică soluția este bazică. Amoniacul este un gaz, NH4 ce este folosit la obtinerea ingrasamintelor chimice.

| Anonimmaa a răspuns:

Nuhappy.nici una nu are legatura cu cealalatahappy!:*

| o0o0o0o0o a răspuns:

Eu zic ca da happy