| Ford a întrebat:

Nitratul de amoniu este acelasi lucru ca azotatul de amoniu?

Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

Da.NH4NO3.
Azotul se mai numeste si nitrogen.

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, e acelaşi lucru.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mna! Poate-mi explică şi mie cineva care mama dracu' şi de ce votează cu nefolositor un răspuns care respectă un adevăr ştiinţific?!
Hai... pe habotnicii creştinopaţi îi înţeleg dar acum? Dă-o-n mizda pă-si de treabă, există cineva care contestă adevărul în ceea ce priveşte faptul că nitrogenul e tot aia cu azotul aşa cum natriul e tot aia cu sodiul?!

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Da, pentru că nitrat = azotat.

| liviufirst a răspuns:

De fapt tu intrebi daca nitratul e totuna cu azotul.Nitrogenul gazos era destul de inert încât
Antoine Lavoisier l-a numit azot, de la cuvântul greacesc
"άψυχος"(azvicos, parca) însemnând "fara viata.Acest termen a devenit cuvântul francez pentru "nitrogen" si a fost împrumutat mai târziu si de alte limbi, printre care si de cel român

Răspuns utilizator avertizat
| dream_8891 a răspuns:

Daca vrei arunci vreo ceva in aer, atunci :Nu! bineinteles ca nu e acelasi lucru! Dar daca te intereseaza doar de dragul chimiei atunci bineinteles ca da! happy

| dream_8891 a răspuns:

Da normal ca e stupid daca nu ai neuroni sa intelegi (pentru cel care a dat stupid asa numai ca sa dea...happy