| larousee a întrebat:

Imi puteti da retete de torturi care nu necesita cuptorul? Am tot vazut prin supermarketuri blaturi de tort si ma gandeam sa incerc ceva

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
TORT CU PORTOCALE(RETETA FARA CUPTOR!)
Ingriedente:1 cutie compot de ananas, 2 portocale, 3 galbenusuri, 150 g zahar pudra, 1 pahar de lapte, 500 g de frisca, 3 plicuri de gelatina, 1 fiola de vanilie.
Se bate frisca si se amesteca cu galbenusurile, care au fost batute in prealabil cu zaharul pudra si coaja de la 1/2 de portocala si o fiola de vanilie.Separat, se topesc pe baie de aburi cele 3 plicuri de gelatina in lapte, iar gelatina calda inca se rastoarna peste frisca si galbenusuri.Se amesteca bine, apoi se rastoarna imediat in forma de tort care in prealabil a fost captusita cu o folie. Apoi se pun cubulete de ananas pe toata suprafata tortului.Se da la rece timp de 2 ore, dupa care se dezlipeste si se rastoarna pe un platou.
Pofta buna!
Te pup!

| Criistyanna a răspuns:

Http://www.retetecalamama.ro/tag/prajitura-fara-coacere

Sau pur si simplu Cumperi pliculete de budinca si o prepari ..si cumperi un pachetel de biscuiti Pettit. si pui in rand de biscuiti unul de crema :D

| Kristianna a răspuns:

Diplomat(din cate stiam eu)
sau blatul tortului cumparat, decorat cu diverse creme...
sper sa iti fie de ajutor :*

| Oana1234321 a răspuns:

Tiramisu! Nu trebuie bagat la cuptor doar putin la rece. Reteta:http://www.youtube.com/watch?v=MT_db5CmCjY Daca nu stii unde poti gasi branza mascarpone din cate am auzit gasesti la Lidl! Sper sa iti iasa ceva bun si sa mananci cu pofta! :)

| Byyianca a răspuns:

Poti sa faci o prajitura cu frisca si ciocolata de ex ORA12 asa se numeste prajitura poti cauta pe google acele instructiuni pentru preparea prajiturii.
Funda?