| Pitian_Florinel_1982 a întrebat:

Imi puteti spune si mie o reteta de prajitura?

Răspuns Câştigător
| utilizatorulDINumbra a răspuns:

Buna seara
am ales sa iti dau o super prajitura
**** intai iti zic ca nu e ieftina

Ingrediente pentru blat:
- 6 albușuri
- 200 g zahăr
- 100 g nucă macinată
- 2 linguri cu vârf de făină
- o jumătate de pliculeț de praf de copt

ingrediente Strat intermediar:
- 200 g ciocolata alba (eu am folosit Primola albă, dar data viitoare poate încerc cu ciocolată albă menaj)

Ingrediente pentru crema:
- 6 galbenusuri
- 10 linguri rase de zahar
- 250 g unt
- 200 g nucă

ingrediente pentru glazura:
- 100 g ciocolata alba
- nucă tăiată bucățele pentru ornat

FACEM BLAT-UL
În primul rând dăm drumul cuptorului pentru a fi gata încălzit când compoziția va fi gata și apoi batem albușurile spumă împreună cu zahărul:

după care oprim mixerul și continuăm cu o spatulă sau cu telul atunci când adăugăm, în ploaie, nuca macinata, făina si praful de copt, pe care le încorporăm cu grijă:

Când e gata de pus în tava tapetată cu hârtie de copt și unsă cu unt, trebuie să arate așa:

Băgăm tava la cuptorul gata încălzit la 175 grade, pentru 20-25 de minute.

Cât timp tava e la cuptor, luăm cele 200g de ciocolată albă și le mărunțim. Nu o băgați la robot că aveți șanse să se topească, așa că răzătoarea mare sau un prosop curat și un ciocan de șnițele sunt soluțiile cele mai la îndemână.

După ce scoatem blatul din cuptor, îl răsturnăm cu grijă pe o tavă și după ce îndepărtăm hârtia, presărăm imediat ciocolata mărunțită.
Imediat ce răsturnăm tava cu blatul, punem in ea nuca pentru crema și o băgăm 5 minute, nu mai mult, la cuptor. O scoatem și o tocăm cu cuțitul ca să fie pregătită pentru cremă.

Gata, acum ne putem ocupa de cremă. Luăm gălbenușurile rămase și le frecăm cu 5 din cele 10 linguri de zahăr:
Celelalte 5 linguri de zahăr se pun într-o cratiță și se topesc pe foc. Când zahărul capătă culoarea care vă place cel mai mult, adăugați untul și amestecați continuu pentru a nu avea surprize. Când untul se topește de tot adăugăm și gălbenușurile bătute cu zahar și amestecăm într-una până totul capătă o culoare gălbui-caramel:
punem și nuca prăjită și tocată în compoziție (nu uitați să opriți nucă și pentru ornat prăjiturile) și amestecăm până compozitia se îngroașă (nu mult, cca 2 minute):

O luăm după foc și după un moment de respiro o turnăm peste stratul de ciocolată albă de pe prăjitură:
Dăm tava la rece pentru cel puțin două ore și ne relaxăm. Citim ceva sau spălăm vasele important e ca timpul să nu-l pierdem degeaba. Eu, deșteaptă cum mă știți, am făcut prăjitura seara și-am lăsat-o să se întărească până dimineața.

Să zicem că timpul a trecut și caramelul nostru delicios s-a întărit. Ne pregătim acum să tăiem prăjitura și pentru asta încălzim un cuțit pentru a ne fi ușor:
Punem să facem și glazura

Poftă bună!

p.s. se numeste Snickers cu ciocoata alba

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia 1000 de aici:
http://www.petitchef.ro/retete/desert

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone ) după următoarea reţetă :

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Sau poţi alege una din reţetele de la linkul :
http://www.retete-gustoase.ro/......search.php

http://retete-carmen.com/retete-prajituri/

http://www.bucataras.ro/......toase.html

http://www.caietulcuretete.com/

http://www.divahair.ro/culinar/retete/dulciuri-rapide-fara-coacere

http://www.secretulprajiturilor.ro/prajituri-simple/

http://www.retetepentrutine.ro/tag/prajituri-usoare.html

http://www.ghid-culinar.ro/retete-culinare/tag/prajituri-simple

http://www.retete-bune.info/prajituri-simple-si-gustoase-k-12272.html

Sărbători fericite!

| Martina5 a răspuns:

Se face un blat pe care se pun mere rase indulcite si aromate acoperite cu un gratar din aluat

Tipul rețetei: Desert
Numarul de porții: 8 porții
Timpul de preparare: 20 minute
Timpul de gătire: 40 minute
Gata în: 1 oră
Dificultate: Ușor

Convertor uinitați de măsură

Ingrediente:

Blat:
3 cani faina,
1 cana zahar,
1 cana margarina (se poate pune untura, dar atunci jumatate de cana si iese mai faramicioasa) 2 oua,
2 linguri smantana in care dizolvam un praf de cop si zeama de la o lamaie,
coaja de lamaie rasat;

Umplutura:
1 kg mere rase,
200 zahar,
2 linguri scortisoara si un plic zahar vanilat,
6 linguri gris;

Pentru uns deasupra:
un ou batut cu furculita
Preparare:

Etapa 1: Pentru blat se framanta cu mana toate ingredientele si se lasa la rece 1/2 ora la rece;

Etapa 2: Se rad merele curatate doar de seminte si codita dar se lasa coaja, se pune zaharul, scortisoara si vanilia.
Daca merele sunt zemoase tare se stoarce sucul.

Etapa 3: Se pune deoparte 1/4 din aluat iar restul se intinde intr-o tava, se presara 4 linguri de gris, pentru a absorbi din sucul de mere.

Etapa 4: Se intind merele uniform, se mai presara 2 linguri de gris.

Etapa 5: Din aluatul ramas se intind cu mana suluri care se pun sub forma de gratar, se ung cu ou si se presara cu zahar tos.

Etapa 6: Se coace cca 40 /- 45 de minute, pana se rumeneste.

Etapa7 : se scoate și se mănâncă

| Popovici_Daniel_1990 a răspuns:

Http://www.petitchef.ro/retete/desert
intra aici ai tot ce iti doresti este super

| CalatoriSpreCer a răspuns:

Adina

300g nuca taiata se aseaza pe tava unsa si tapetata peste nuca se face un blat din 7 albuse, 200 zahar 4 linguri de nuca macinata si 4 linguri faina. Dupa ca s - a copt se rastoarna cu nuca in sus.
Ccrema: 7 galbenuse se bat cu 20 linguri zahar, 2 vanili, 7 linguri lapte se fierb pe aburi pina se ingroasa. dupa racire se amesteca cu 500gr. frisca. Pe blatul cu nuca se pune 400 gr, finetii 1/2 crema apoi se pune piscoturi de sampanie inmuiate in cafea si jumatatea cealalta de crema. Se rade ciocolata. Pofta buna.