| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Imi puteti spune o reteta de prajitura,nu foarte complicata, sa fie simpla si gustoasa?
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| georgedanielc a răspuns:

Rumenite si calde, aceste prajituri va vor cuceri imediat.

Ingrediente cuiburi de viespi:

Aluatul:
1 kg faina
6 galbenusuri
30 g drojdie
30 g zahar pudra
200 ml lapte
sare.
Umplutura:
200 g unt sau margarina
200 g zahar pudra
200 g nuci macinate
coaja rasa de lamaie
zahar vanilat.

Modul de preparare a retetei:
Din cantitatile de mai sus, impreuna cu drojdia dizolvata in putin lapte, se framanta un aluat, care se lasa sa dospeasca vreo 30 minute. Intre timp se freaca untul cu zaharul pudra, coaja de lamaie, vanilia si nucile. Din aluatul dospit se intinde pe o planseta, presarata cu faina, o foaie groasa de aproximativ 0, 5 cm pe care se intinde umplutura. Se ruleaza si se taie in felii groase de 2 cm. Acestea se asaza pe lat intr-o tava bine unsa cu unt si se lasa sa creasca 20-30 minute. Se coc la foc bun. Cand sunt coapte pe jumatate, se stropesc cu 200 ml lapte nefiert, in care s-au dizolvat 3 linguri de zahar pudra. Se continua coacerea pana se rumenesc frumos

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ingrediente:

400 g zahar
50 g cacao
1 pach margarina sau unt
5 oua
200 g faina
1 ceasca lapte sau apa
Sare
Mod de preparare:

Negresa – Se pun intr-o cratita 300 g zahar, 50 g cacao, o ceasca lapte sau apa, 1 pachet unt.

Cratita se pune pe foc mic, se amesteca continuu pana cand compozitia se omogenizeaza si incepe sa fiarba. Se ia cratita de pe foc si se scot 10 linguri din compozitie care se pastreaza la cald. Restul de compozitie se lasa la racit.

Dupa ce s-a racit, in compozitie se adauga pe rand galbenusurile, apoi faina cernuta.

Separat se bat spuma albusurile cu un varf de cutit de sare. Dupa ce se intaresc se toarna zaharul ramas (100g), se bat in continuare pana cand albusurile se intaresc din nou.

Albusurile se amesteca cu restul compozitiei, cu miscari usoare, de sus in jos.

Compozitia se toarna in tava unsa cu ulei si se tapetata cu faina. Se introduce in cuptorul incins in prealabil, la 180 grade C.

Dupa ce s-a copt se lasa putin sa se raceasca si se toarna compozitia pastrata la cald.

| georgedanielc a răspuns:

Reteta de prajitura Tiramisu. Se serveste pudrata cu cacao olandeza, mai inchisa la culoare si aromata.

Ingrediente tiramisu:

500 g piscoturi
500 g Mascarpone
350 ml cafea
250 frisca spumoasa
125 ml vin Lacrima lui Ovidiu (Marsala in reteta originala)
4 oua (se folosesc galbenusurile)
150 g zahar
1 lingura cacao olandeza

Modul de preparare a retetei:
1. Cafeaua se face tare, se indulceste si se raceste.
2. Se separa albusurile de galbenusuri. Din albusuri puteti prepara bezele sau chec din albusuri, pentru Tiramisu se folosesc de regula numai galbenusurile. Acestea se pun intr-un castron (preferabil cazanel de arama cositorita), se presara zaharul si se bat spuma. Se inglobeaza si vinul. Se pune cazanelul pe un vas cu apa fierbinte si se continua baterea cremei cu mixerul, pana cand se ingroasa ca un aluat de clatite.
retete-mancare.ro: Puteti prepara mai multa crema si servi restul drept crema Zabaglione.
3. Se freaca Mascarpone sa nu aiba cocoloase. Se amesteca in ea crema de galbenusuri si se omogenizeaza. Se adauga frisca batuta spuma, amestecand incet cu telul, de jos in sus, pentru a se pastra spuma. Se pot adauga si 1-2 albusuri, batute intr-un vas curat, spuma tare.
4. Se ia un vas Yena sau o tava si se aranjeaza prajitura Tiramisu: se pune un strat de piscoturi inmuiate 1-2 sec in cafea, apoi un strat de crema. Ultimul strat trebuie sa fie de crema. Se pune 1 lingura de cacao intr-o sita de ceai si se presara prajitura Tiramisu cu cacao.
-

| georgedanielc a răspuns:

Cind te-ai hotarit ce vei face, si vei incepe sa faci cheamama si pe mine ca ard de nerabdare sa gust si eu ceva dulcelaughingkiss

| Daiiaroatis a răspuns:

Poti folosi musuroiul cu fructe sau cu ciocolata!