| Parakeets a întrebat:

Îmi recomandă cineva un produs bun pentru scoaterea petelor de pe mobila de bucătărie? Probabil sunt pete de la săpunul pentru vase ori chiar ulei, dar nu au ieșit cu ceea ce șterg eu de obicei mobila, ținând cont că și acela este degresant special pentru bucătărie, dar niște pete nu le scoate. Așa că, ar exista ceva mai bun și mai forte decât am eu? Știți ceva?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alcool tehnic pus pe o arpa curata si apoi sters mobila de bucatarie numai daca-i din melamina sau plastic, nu cea din lemn sau cea lacuita.

| dullcat a răspuns:

Sfatul meu e sa nu folosesti domestos, vei strica mobila! Nu au nicio treaba solutiile pentru toaleta, adica pentru ceramica, cu mobila din lemn, mdf sau pal.

| iulia0514 a răspuns:

Din ce e făcută mobila lemn solid s-au pal? Sa știu ce să-ți recomand

| Parakeets explică (pentru iulia0514):

Acum, sincer să-ți spun, habar nu am cam din ce e laughing) îi lemn aș zice, dar unul cred că mai slab, cel puțin exteriorul îi doar o folie expusă peste lemn. Sau așa părea, cred laughing)
Doar că nu e din aia lucioasă, e mai mată și cu niște brăzduri, iar pe aia se vede niște pete nașpa jos pe ușa de la chiuvetă. Și mă bântuie acele pete.

| iulia0514 a răspuns (pentru Parakeets):

Fa o pasta din detergent de vase oțet și bicarbonat da pe pete și las-o sa se usuce după da cu un burete sau o laveta uscată pana dispare pata după clătești cu o laveta înmuiată în oțet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta petele sunt de la ulei grasimea de la uleiul unde ai prajit cartofi carne a sarit peste tot, poti curata cu Domestos sau cu cif, dar daca petele sunt vechi si deci grasimea a patruns adînc in mobilier trebuie un burete de sîrma cu care sa freci mobila după ce dai cu cif sau domestos ca altfel nu vor iesii petele, daca erau pete de la detergentul de vase ieseau cu apă sau cu detergent de vase, dar asa petele de grasime nu ies asa usor.

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Posibil, dar totuși acolo e ușa de pa chiuvetă așa că bănui că nu ar fi totuși pete de grăsime ci mai mult de apă, cum a stat dâre de apă când a curs de la spălatul vaselor sau a sărit. Și nu am șters imediat. Plus apă cu detergent de vase. Asta bănui eu, dar cine știe pot fi și de ulei, însă am folosit degresant care a șters cam toate petele, dar doar acolo nu. Iar acele pete mă bântuie. Că aș fi vrut să nu rămână nicio pată, deși mna, are și mobila deja ani buni de când e. Deci poate e normal să fie așa deja.

| Smmo a răspuns:

Buna, ai incercat si asta?
https://www.mega-image.ro/......00ml/p/334

Depinde si din ce este facuta mobila si ce culoare are, daca ti se pare ca rezista, incearca si cu detergent de vase, dar orice ai folosi, da putin pe o zona mai ascunsa intai si lasa sa se usuce bine, cateva ore, ca sa nu ai surprize neplacute in locurile vizibile, de ex. decolorari/zgaraieturi. Domestosul si Igienolul s-ar putea sa decoloreze, Ciful s-ar putea sa zgaraie.

| Parakeets explică (pentru Smmo):

Hmm, din ăsta nu am luat niciodată happy dar o să-l încerc și pe mister Broscuță ăsta laughing) Ar cam merge acum orice. Dar mai mi-ai dat o idee, de fapt produsul tău, o să încerc și cu bicarbonat de sodiu direct și chiar oțet, dacă nici alea nu ajută, mă las păgubașă. laughing)
Mulțu! happy

| Smmo a răspuns (pentru Parakeets):

Cu placere. Curata bine chiuvetele cel putin.
Darele de la apa ma fac sa ma gandesc la depuneri de calcar. Atunci da, otetul ar fi bun daca nu ataca mobila ta. Spor la treaba! happy