| Furnicuta000 a întrebat:

In ultimul timp am observat ca toti cartofii pe care ii cumpar se gatesc foarte repede. Se fierb repede, daca ii pun in tigaie la prajit in 10 minute sunt gata.
Am luat cartofi rosii, albi, mici, mari, de la piata, de la tot felul de supermarket-uri si hipermarket-uri. Sunt modificati genetic sau ce se intampla?

10 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu cultiv pentru mine cartofi in gradina. Ca sa ii fierb in coaja e nevoie de 30-40 de minute, in funcție de mărimea lor. La prăjit, depinde de cat de încinsa este grăsimea. Dar nu trec de 10 minute.

| Furnicuta000 explică (pentru TamplaruAnisoara):

La foc mic?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu gătesc la foc cu lemne. Dar in general stau de el sa fiarbă incontinuu.

| ancaval a răspuns:

Cartofii se fierb/prăjesc repede de când îi lumea.

| Furnicuta000 explică (pentru ancaval):

Inseamna ca toata viata mea a fost o minciuna pentru ca am stat mereu mult timp sa gatesc cartofii laughing
Sau poate am trait numai cu cartofi bio

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o alta problema.
Orice fel de cartof rosu iau de la piata, dupa ce ii prajesc sunt moi si nu raman tari. Nu ma astept sa fie ca la McDonalds, dar sunt mult prea moi.
Tind sa cred ca ce spui cu modificarea genetica ar trebui sa fie problema. Dar nu vom sti niciodata din pacate.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Aa da asa am gasit si eu, am vrut sa ii prajesc si s-au facut piure instant

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că nu ii tii mai mult la prăjit, până iese apa din ei. Sunt mai mult fierți, să zic așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am avut nicio problema inainte, ii tin chiar mai mult decat necesar. Am mai confirmat si cu alti prieteni si au aceeasi problema, conteaza cartoful sau norocul.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să prajesti cartofi roz.