| Henrypericolpublic a întrebat:

La cate grade Celsius ar trebui sa speli prosoape/lenjerii/haine?
Voi la cat recomandati?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lenjeria intima si cea de pat trebuie spalata la peste 60 grade pentru a preveni infectiile. Celelate la cat scrie pe eticheta sau la 30-40 grade. La 30 de grade se zice ca se face cea mai multa economie cu masina de spalat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prosoape albe si lenjerii albe, 90 grade,
lenjerii colorate, trebuie sa stii care ies si care nu.
Cand cumperi ceva nou, intai il speli la mana sa vezi daca ies culorile, sau eventual speli la masina, cu haine de aceeasi culoare, la temperatura mica.
Colorate 40 sau sub.
Daca sunt haine vechi si decolorate deja, ii dai 40.
La fel si cu cele negre.
40 sau sub.
Scrie si pe eticheta,
indiferent ca le iei din cambogia, calea lactee, vietnam, sau Romania.
Au eticheta toate.
Daca iti iei ceva fain, si vezi ca iti arata acolo masina de spalat cu un x, si tii la lucru ala, spala-l intai la mana sa vezi daca iese, si daca da, il speli cu haine de aceeasi culoare pe viitor.
Daca ai un tricou negru, cu dungi sau broderie alba, atunci la mana, ca altfel o sa iasa tot negru ala pe alb, si o sa se vada ca cu ru

| Raluca591 a răspuns:

Cred ca cel mai potrivit ar fi la 40 de grade, eu cel putin asa le bag.Insa tricourile si blugii ar fi de preferat sa le intorci pe dos, apoi sa le bagi in masina pentru a nu se deteriora imprimeurile.

| Beea012 a răspuns:

Eu personal le spăl pe cele colorate/negre la 30, iar pe cele albe la 40-50. În general, rufele albe trebuie spălate la o temperatura mai ridicată fata de cele negre sau colorate.