| anonim_4396 a întrebat:

La ce se foloseste otetul balsamic?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu il folosesc la toate salatele in care pun otet.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

La salate se foloseste si este foarte bun.

daniela
| daniela a răspuns:

Oţetul balsamic conţine acizi alpha linoleici şi acizi graşi Omega 3. Aceşti compuşi oferă o protecţie sporită împotriva bolilor de inimă. Atunci când oţetul este combinat cu uleiul de măsline, efectele benefice sunt şi mai numeroase. Un consum potrivit de oţet face ca o cantitate importantă de acid alpha linoleic să ajungă în organism. Oţetul balsamic scade pofta de mâncare şi favorizează eliminarea grăsimilor.Strugurii roşii, care stau la baza oţetului, conţin bioflavonoizi, mai spun cercetătorii. Aceştia acţionează ca nişte antioxidanţi, iar împreună cu vitamina C ajută sistemul imunitar să lupte cu infecţiile, inflamaţiile şi cancerul.
Deci folositi-l in ori ce fel salate, ciorbe acre etc.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Otetul balsamic scade pofta de mancare si favorizeaza eliminarea grasimilor

| oooooooo a răspuns:

Pai, nu stiu daca se mai foloseste si la altceva, in afara de salate...

| carlita_4462 a răspuns:

Doar la salate