| anonim_4396 a întrebat:

La ciuperci atunci cand le spalam se curata si partea aceea negru-maro? La pestele macrou se curata pielita aceea din interior neagra/

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Intotdeauna spala ciupercile una cate una, nu le tine in apa multa, apoi lasa-le la zvantat pentru ca atunci cand le vei prepara vor lasa foarte multa zeama, se pregatesc in 10 minute nu mai mult ca isi pierd din calitatile nutritive, daca vrei sa le fierbi pur si simplu, pune in apa de la fiert zeama de lamaie, hellas, sare de lamaie sau chiar otet, in acest fel ele vor ramane albe, iar dupa ce au fiert le scoti imediat din apa respectiva pe un platou. La peste curati pielita neagra, este greu dar necesar.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu se curata partea negru-maro, se spala sub jet de apa(la chiuveta).
La peste se curata intotdeauna pielita neagra din interior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, partea aceia negru maro nu se curata la ciuperci. dar pielita la macrou da.la orice peste se curata pielita neagra.este amara.