| anonim_4396 a întrebat:

Laptele praf este de post?

21 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu este de post. Daca vrei lapte de post gasesti la Plafar lapte din soia.

| Bacemi a răspuns:

Nu este produs de post. Este tot lapte doar ca sub alta forma.

| EUSIATIT a răspuns:

categoric nu se considera aliment de la animal chiar daca nu are aceleasi vitamine. proteine etc

| antonia09 a răspuns:

Laptele praf tot din lapte natural este obtinut, drept urmare nu il poti consuma daca doreste sa tii post.

| User a răspuns:

Nu, e de dulce. Ala degresat ar fi de post.

| crizantema a răspuns:

Din moment ce-i zice lapte iti dai seama ca nu este de post si nu este de post nici laptele degresat. Daca vrei sa ti post ar trebui sa mananci produse vegetale.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tepes bravo! un raspuns mai inteligent nu puteai da! sunt surprinsa...straight face nu este de posthappy!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laptele praf se obtine din laptele normal, probabil de la un animal normal. Nu este aliment de post. Nestiutorii sa se abtina de la afirmatii stupide, doar pentru a se baga in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa se obtina laptele praf de la animale? ca nu inteleg! se usca laptele? sau cum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daa laptele praf este de post(ceea ce nu provine de la animale adica). iar laptele trece prin atateaa procedee pentru a deveni praf. daca ar fi sa o luam la nivel microscopic sh vegetalele au in pamnt de unde isi extrag hrana proteine de la animale.deci daa laptele praf este de post.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic dar e ciudata treaba vream sa beau un capucino si contine lapte praf degresat si mai bine nu mai beau asa ca sad tineti si voi post ca mine abtinetiva laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e de post nu mancati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista si lapte praf extras din soia. deci nu contine lactoza. Doar acela poate fi utilizat in perioada postului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacat ca nu-i de post! sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este sau nu este de post laptele degresat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laptele praf se obtine din cu totul altceva decat laptele normal.Laptele praf e un substituent al laptelui, deci nu mulge nimeni o vaca sa transforme laptele in praf ca noi sa-l transformam iar in lapte! Dar voic e sa ganditi? e buna gandirea la ceva? Doamne fereste!

| motzata a răspuns:

Din cate stiu eu da...este d post...asa mi s-a zis s miewinking

| TheNicoll01 a răspuns:

Fara nici o greseala eu iti spun cu siguranta ca laptele praf este 100% de post.winking

| ChiscutaCornelia a răspuns:

Introducere
Laptele praf este un produs alimentar, cu valoare nutritivă ridicată şi cu o gamălargă de utilizare ca aliment complet recomandat de medicii pediatri în alimentaţiasugarilor, ca o metodă ideală acolo unde hrănirea la sân nu este posibilă, precum şi înalimentaţia tuturor categoriillor de vârstă a populaţiei. De asemeni, laptele praf seutilizează în industria cărnii (în compoziţia prospăturilor), în industria panificaţiei(pâine, biscuiţi, checuri, cozonaci), la fabricarea îngheţatei, la maioneze, pudinguri, supe (Ciotău C. 2006). Acest produs constituie principala formă de conservare a laptelui, care ocupă unloc din ce în ce mai mare în alimentaţia omului, datorită capacităţii îndelungate deconservare, înlăturând neajunsurile laptelui lichid uşor alterabil. Laptele crud de vacăface parte din grupa alimentelor cel mai uşor alterabile. Acest neajuns se explică, înprimul rând, prin conţinutul bogat de proteine, glucide, lipide, săruri minerale şivitamine, fapt ce constituie un mediu de cultură foarte favorabil pentru creşterea şidezvoltarea microorganismelor de contaminare cu acţiune dăunătoare asupra sănătăţiiconsumatorilor.