| Andrei_5120 a întrebat:

Maine organizez pentru prietena mea o cina romantica. M-am ocupat de decoratiuni. Stiu tot ce place in afara de felul de mancare. Nu stiu ce sa-i gatesc si nu o pot intreba ce mancare ii place.Nu trebuie sa pun intrebari de ex. (Care este culoarea ta preferata?), ( Care este mancarea ta preferata?) etc... Eu i-as pune intrebarea dar ea crede ca intrebarile astea sunt stupide. Ce credeti ca s-ar potrivi de mancare la o cina romantica?

Răspuns Câştigător
| AnonimGirl a răspuns:

Fructele de mare sunt bune si potrivite pentru o cina romantica. Alegeti fructele de mare pentru preparate culinare desavarsite
Privite pana nu de mult ca adevarate delicatese, fructele de mare reprezinta astazi solutia salvatoare atunci cand nu mai stiti ce sa gatiti sau cand vreti sa va impresionati invitatii. Exista o gama larga de retete culinare din fructe de mare care mai de care mai apetisante: salate, cocktailuri, sosuri, paste etc.
Daca va pregatiti de «oaspeti», indicat ar fi sa alegeti retete simple care sa raspunda tuturor gusturilor. De asemenea, nu incercati sa improvizati: s-ar putea ca rezultatul sa nu fie pe masura asteptarilor invitatilor dumneavoastra. Daca va place sa faceti diferite combinatii de alimente, puteti sa va ocupati de acest aspect in zilele in care gatiti doar pentru dumneavoastra.
Pentru o masa festiva, salatele din fructe de mare sunt cele mai potrivite. Pentru prepararea acestora aveti nevoie de 100 de grame de stridii sau midii, 150 de grame de caracatita si 100 de grame de calamar. Cantitatea de fructe de mare mentionata se va fierbe (aproximativ 1 minut) cu putina apa (nu mai mult de doua cani). Peste fructele fierte se adauga o lingura de mustar, o ceapa mica, un galbenus de ou, o jumatate de ardei gras taiat marunt, o jumatate de castravete proaspat sau acru (in functie de preferinte), cinci linguri de ulei (este de preferat uleiul de masline), sare si piper dupa gust. Compozitia obtinuta se amesteca si se serveste rece.
Daca vreti o reteta culinara mai complexa, incercati lasagna cu fructe de mare. Pentru prepararea acesteia aveti nevoie de 750 de grame de fructe de mare (cele pe care le doriti dumneavoastra), piper (dupa gust), 100 de grame de suc de lamaie, 50 de grame de unt, o cana de lapte, o lingura de miere, o ceapa verde taiata marunt, 50 de grame de parmezan, 50 de grame de faina si aproximativ 500 de grame de foi de lasagna. Procesul de desavarsire al retetei nu este deloc dificil: se amesteca fructele de mare cu piperul si sucul de lamaie si se toarna peste compozitia obtinuta din unt topit, ceapa verde, faina, lapte si miere; intr-o tava separata se aseaza foile de lasagna peste care se va pune compozitia obtinuta anterior; se presara pe deasupra parmezan ras, iar tava se baga la cuptor aproximativ un sfert de ora.
Carte de bucate online: retete culinare din peste
Daca va place pestele si cautati preparate din peste pentru masa de pranz, incercati borsul de peste cu praz. Pentru un astfel de preparat culinar aveti nevoie de peste proaspat (crap, salau sau biban) si de aproximativ 200 de grame de praz taiat inele. Dupa ce ati curatat pestele, asezati-l intr-o oala cu apa rece. Adaugati apoi prazul si alte zarzavaturi (cele pe care le folositi de obicei la prepararea unei ciorbe), precum si cateva foi de dafin. Pentru un gust desavarsit adaugati si 150 de grame de conopida. Daca va place borsul acru, puneti cateva linguri de suc de lamaie.
Pentru o masa festiva, preparatele din peste trebuie sa fie cat mai sofisticate si sa iasa cat mai mult in evidenta. Budinca din peste, rasolul de crap, tartele din peste, fileurile de peste pane sunt cateva din retelele din peste pe care le puteti servi invitatilor dumneavoastra. Sfaturi Info-ghid:
Pentru retete culinare rapide, alegeti amestecul de fructe de mare care se gaseste in comert. Daca vreti ca preparatele din peste sa fie foarte gustoase, cumparati peste proaspat, ci nu congelat. Pa, pa!

9 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Pai aici mai degraba te ajuta una din prietenele ei, mi-e mi-ar place fructe de mare, dar asta depinde de la om la om.

| irina41099 a răspuns:

Iti recomand niste paste dar orce ai gati v-a aprecia faptul ca te-ai straduit atat de mult

| xAndraax a răspuns:

Pai o salata, sau niste spaghete ( romantic ), o supa primul fel, iar al doilea niste cartofi la cuptor cu salata de rosii, platou cu fructe, Pui la rotisor sau pe sticla/ sare happy., mie cam astea mi'ar placea. nu uita desertul, unul bun si gustos : Pepene galben cu inghetata! Si sampanie. Succes!

| Karizma a răspuns:

Http://gospodini.blogspot.com/......ntica.html
asta poate fi o idee dar in primul rand mediul ambiant. localul sau locatia trebuie sa fie propice unei cine romantice, luminozitatea incaperii mai redusa si prezenta lumanarilor nu trebuie sa lipseasca,. Cred ca se preteaza un meniu usor care poate incepe cu o salata dupa care poate continua cu o friptura si o garnitura de legume de exemplu, trebuie introdus in meniu si mancare preferata a partenerului. Deasemenea vinul sau sampania nu trebuie sa lipseasca iar desertul unul usor.o tarta sau o salata de fructe. Cred ca poate fi o cina perfecta

| CookieMonsterRawr a răspuns:

Incearca speghette happy. Sunt destul de usor de facut. Incearca reteta asta.

500 gr spaghete
2 galbenusuri
400 gr smantana
ulei de masline
busuioc sau patrunjel
sare
piper
200 gr cascaval razalit
300 gr fleica afumata [ sau alt ceva thinking]

Spaghetele se fierb in apa cu sare[ dupa cum arata pe ambalaj]. Cand pastele sunt fierte se scurg si se limpezesc cu apa rece. Intr'o cratita se pune uleiul, se pune fleica afumata [ sau ce vrei tu sa pui] sa se incalzeasca putin, si apoi pastele si se pune busuiocul/patrunjelul. Se face un sos din 2 galbenusuri, smantana si cascaval si se pune in fir subtire[ adica torni incet si sibtirelaughing] peste paste. Pofta buna!
Sunt chiar bune pastele! Si daca vrei si ceva dulce, Poti cumpara niste bombonici d'alea rafaelo. Sunt delicioase >big grin

| Radu1 a răspuns:

La mancare nu ma pricep dar nu trebuie sa lipseasca vinul rosu iar la desert ciocolata si/sau capsuni cu frisca. Poti incerca diverse combinatii cu ciocolata pentru desert uite cateva exemple : http://delly.garbo.ro/articol/Retete-culinare/3850/Retete-afrodisiace.html
De asemenea niste sfaturi pentru cina romantica http://bucataria.realitatea.net/......-romantica

| iepurash_9610 a răspuns:

Incearca sa pregatesti ceva italienesc. Toata lumea stie ca e o tara foarte romantica. Pregateste-i ceva usor de facut de esemplu paste. La desert ai putea sa faci ceva la fel de usor, de exemplu o salata de fructe sau crema de zahar ars. Sper ca te-am ajutat! pupici

| DarkMyst1 a răspuns:

La asta nici eu nu ma prea pricep laughing

| FloredanaEstera a răspuns:

Paaai, daca as avia un iubit eu as vrea o ciorba de porc sau de burta cu niste sarmalutse dragalase si cu o mamaliga de aia putin arsa cum numai mama stiiia sa facaaa, si miar plocea si niste oua de gaina proaspat clocite si facute fierte, mmmm...doar cand ma gandeeeesc :O pentru orice fata asta ii cina romanticaaaaa :X