| yubireeterna a întrebat:

Buna TPU.am si eu o intrebare vreau sai pregatesc iubitei mele o cina romantica...adica sa cumpar de la un restaurant dar in fine intrebarea mea este cam ce feluri de mancare se face la o cina romantica? si sa nu ma criticati ca nu gatesc dar din cauza inprejurarilor ne vom vedea la hotel nu acasa...deci.plz help fundita mesc:X

3 răspunsuri:
| Lost0in0your0memories a răspuns:

Pai ai putea sa comanzi felul intai o supa usoara, apoi felul 2 spaghete si vin(neaparat rosu):X:X iar ca desert inghetzata sau frisca si capsuni.

| Dakota a răspuns:

Cv usor.
Spaghete
desertul. poate sa aiba frisca multaadrooling
si ciocolata ca poate dupa :devil)

| petruta a răspuns:

SPAGHETE CU CHIFTELUTE MARINATE Poti prepara foarte usor cina pentru cei dragi amestecand spaghetele fierbinti cu cateva chiftelute marinate.

INGREDIENTE

300 gr spaghete
10 chiftelute marinate
2 fire ceapa verde
1 conserva ciuperci
150 gr parmezan
sare, piper, busuioc, ulei de masline

MOD DE PREPARARE

Pastele se fierb in apa cu sare si putin ulei, apoi se scurg de apa; se adauga putin ulei de masline pentru a nu se lipi.

Se toaca marunt ceapa verde, se amesteca cu ciupercile conservate si se pune peste spaghetele fierte.

Se adauga chiftelutele marinate fierbinti peste amestecul cu paste.

Se adauga branza parmezan, sare, piper si busuioc proaspat.

Tips:

Se servesc fierbinti. sau JELEU DE PORTOCALE CU SAMPANIE INGREDIENTE

2 cesti apa fiarta
2 cesti sampanie la rece
jumatate ceasca apa rece
8 linguri frisca
10 boabe mari de struguri rosii
coaja rasa de portocala
4 felii de portocala si 4 felii de
mandarina
2 pachete jeleu (sau 2 cesti peltea) de portocale

MOD DE PREPARARE

Se amesteca bine praful de jeleu cu apa fiarta 2-3 minute, apoi se adauga apa rece si sampania.

Se da la rece in congelator 15 minute (in caz ca folositi peltea se da la congelator).

Se pun feliile de fructe putin scurse de zeama in compozitie, apoi aceasta se imparte in 4 pahare cu picior, racite in frigider, in prealabil.

se adauga boabele de strugure, frisca si coaja rasa de portocala, se mai da la frigider 20 de minute.

Tips:

Se serveste imediat. aca vrei sa faci ceva mai deosebit pentru partenera ta de viata, poti pregati o cina romantica. Totul tine de creativitatea fiecaruia si de gusturile celei pentru care o pregatesti. Ar putea fi chiar un bun cadou de Sf. Valentin in cazul in care nu ai in gand alta varianta. Delly iti ofera cateva sfaturi privind cina romantica:

Este important cum te imbraci. Ar fi ideal sa ai o vestimentatie eleganta sau, de ce nu, provocatoare.

Pentru decor alege o fata de masa frumoasa. Nu serviti o cina romantica pe masa din bucatarie. Este recomandat sa pregatiti totul in sufragerie. Poti face o combinatie placuta dintre doua fete de masa: una mai lunga simpla si una mai scurta colorata, in functie de culorile predominante ale camerei.

Farfuriile trebuie sa se asorteze cu fata de masa.

Nu uita de lumanari. Niciodata nu se vor demoda, iar cina nu ar mai fi la fel de romantica fara ele.

Alege niste servetele potrivite, eventual imprimate, si redecoreaza camerele.

Nu complica cina cu preparate greu de digerat.

Ar trebui sa existe pe masa si o sticla cu vin rosu sau una de sampanie.

Poti pune si flori pe masa, daca iti face placere, desi credem ca ar avea un impact mai mare cateva petale pe pat.

Lumina in camera nu trebuie sa fie puternica, ci, daca se poate, creata doar de lumanari.

Sa nu uiti de ciocolata, struguri sau capsuni cu frisca.

Poti incerca o varianta deosebita : aranjeaza cateva perne pe jos si serviti masa printre ele.

Daca nu ti se pare exagerat, te-ar putea ajuta si niste baloane rosii, plasate strategic prin casa.

Muzica ofera o ambianta deosebita. Alege melodii romantice, eventual instrumentale.

Tot ce faci trebuie sa fie caracterizat de originalitate!

Orice preparat ales trebuie sa fie pregatit cu multa, multa dragoste!

Retine ca ar fi mai apreciata o cina pregatita in casa, decat una oferita la restaurant. Faptul ca te implici personal in pregatirea acestui moment, este o dovada de afectiune.

Mult succes si pofta de iubire!