| Diana240796 a întrebat:

Maine raman singura acasa cu prietena mea si pana vin parintii vrem sa le facem o prajitura dar nu prea stiu ce fel de prajitura.Cine poate sa imi dea o reteta pe net sau sa mi-o zica... una mai usoara dar sa iasa ceva bun love struck multumesc mult dau vot si funda

Răspuns Câştigător
| lizzy01 a răspuns:

Am o idee super(e foarte buna si pentru ca nu necesita cuptorul si ingredientele sunt normale si sunt sigura ca le ai in casa si iese buna la oricine si nu iti trebuie mult timp sa o faci)
Ingrediente:
(blat)- 2-3 pachete biscuiti simpli (preferabili petit beurre)
(crema)- 1 sticluta esenta rom
-cafea (1 lingurita)
-3 oua
- 1 cana zahar
-cacao(50 gr)
-1 pachet si jumate de unt
-ananas sau ciocolata alba pentru decor(sau poti pune ce vrei tu)
Mod de preparare(partea asta am scris-o eu asa ca nu e cea mai academica explicatie) Mai intai iei un bol marimea mijlocie si pui acolo ouale(si arunci cojile la cos big grin) le dai putin cu mixerul iar apoi adaugi cana de zahar si tu ramai cu mixerul si dai pe acolo destul de multicel (pana se topeste zaharul ar trebui dar o sa plictisesti la un moment dat si oricum se mai topeste pe parcurs).In timp ce amesteci cu mixerul adauga si cateva lingurite de cafea(daca vrei aroma de cafea mai puterinca adauga cam 4 lingurite- ma gandesc la parintii tai stii tu cafeaua este placerea lorhappy
deci in timp ce tu te chinui cu mixeru prietena ta face cealalta parte a cremei: pune intr-un bol untul (un pachet jumate) si cacao si invartele cu o lingura de lemn( sa nu pui mixerul pe la unt ca nenorocesti crema) pana cand iese se amesteca(ar trebui sa arate ca un fel de finetti) si poti sa adaugi si aici cafea daca doresti.Si acum partea amuzanta: combinati cele 2 cremea impreuna si amestecati cu lingura de lemn si lasati-o la frigider cateva minute pana cand pregatiti blatul. Puneti pe o tava un rand de biscuiti aliniati unul langa altul(5 biscuiti latime si cam 4 lungime-depinde de marimea tavii) iar apoi stropiti binisor cu esenta de rom. puneti crema si intindeti-o uniform puneti iar biscuiti si iar stropiti si iar puneti crema si iar biscuiti ...eu il fac de obicei cam din 4 straturi ca daca e mai mare nu se prea poate manca.si de obicei consum cam o sticluta de esenta de rom intreaga pentru un tort asa ca nu fiti economi cu esenta(chestia asta cu esenta e ca un fel de insiropare).Pe ultimul strat puneti crema si puteti orna cu ceva...depinde ce va place.cu ananas iese mai racoritor. daca vreti ceva mai extravagant puteti pune boabe din alea de rodii ca se potriveste cu ciocolata mai vedeti voi. Iar apoi lasati splendoarea de tort in frigider sa se mai acomodeze si el cu imprejurarile iar voi pregatiti masa bauturile si alte chestii. Iar apoi asteptatii pe parintii tai si facetii tortului o prezentare frumoasa si bucurati-va de el. va asigur ca e delicios si foarte racoritor, dulce, usor, aromat
Sa aveti o seara frumoasa impreuna si daca te hotarasti sa faci reteta sa-mi spui ca vreau sa ma gandesc atunci sa va incurajez cu gandulhappy Sper ca am fost de ajutor! si daca vezi greseli de scris sunt cam ametita de teme si de asta(imi scriam la fizica in timpul asta asa ca intelegi tu) Salut-o pe prietena ta din partea mea.Pa pa
:*

7 răspunsuri:
| LifTwist a răspuns:

Prajitura pufoasa:

INGREDIENTE

Sumar
Bucatarie
Internationala
Metoda de gatit
La Cuptor
Dificultate
Moderata
Categoria
Prajituri
Portii
blat:
4-6 oua
1/2 cana zahar,
1 plic praf de copt,
2 linguri cacao,
8-10 linguri faina,

Crema:
2 plicuri budinca de vanilie.
6 linguri zahar,
2 linguri margarina RAMA la temperatura camerei
800 ml lapte

sirop:
1/2 cana apa,
4 linguri zahar,
esenta de rom,

MOD DE PREPARARE

Bat albusurile spuma, adaug zaharul si bat iar pana se intaresc.Adaug galbenusurile si cacaoa, amestec bine.
Pun si faina care a fost amestecata cu praful de copt.
Compozitia o pun in tava unsa si tapetata cu faina. Coc mai intai la foc mic cam 10 minute, apoi timp de 30 minute la foc mediu.
Fac budincile cum scrie pe plic adaug si zaharul ca sa fie mai dulce, iar cand s-au racit adaug margarina.O las la frigider cam jumatate de ora.

Fac siropul:fierb apa cu zaharul si esenta de rom.
Dupa ce s-a racit insiropez blatul, pun budinca si frisca. Pentru frisca folosesc 300ml smantana si zahar dupa gust.

Ornez deasupra cu bucatele de ciocolata sau cu ceea ce aveti prin casa pentru decor.
Lasam prajitura in frigider la rece si se mananca dupa 3-4 ore.

Succes!

| DjAnna a răspuns:

Hello. pai fa ciocolata de casa. iti trebuie : 200 ml apa 500gr. zahar o margarina (eu folosesc margarina unirea e cam 2.50 lei un pachet, atat iti si trebuie) 500 gr lapte praf 3-4 linguri de cacao o esenta de rom si daca vrei pui nuci sau stafide sau alune... le prepari asa: pui la foc(de preferat la foc mic ca sa nu sara siropul afara) apa cu zaharul, cand se topeste zaharul pui margarina si cu o esenta de rom si le omogenizezi pana se dilueaza toata margarina si se face s ea sirop atunci o iei de pe foc si pui laptele praf si 3-4 linguri de cacao si stafide sau nuc sau alune ce vrei tu, si le amesteci bine bine cu un tel sa nu iti iasa cocoloase, pui intr-o tava (care in prealabil ai pus staniol pe ea) si o dai la rece. daca vrei sa faci si cu ciocolata alba atunci iei jumatate din siropul cu margarina pui lapte praf si esenta de lamaie sau chiar zeama de lamaie si faci la fel ca si cu cea neagra. sper sa iti placa eu chiar azi am facut si a iesit ff buna spor la treaba

| Ezyo a răspuns:

Prajitura cu visine:
Ingrediente:
6 oua,
200 g. zahar,
200 g. faina,
100 ml. ulei,
50 ml. apa,
2 plicuri zahar vanilat,
1 kg. visine(pe perioada asta compot daca ai)
sare,
1 plic praf de copt stins in otet.
Separi galbenusurile de albusuri. Bati albusurile cu mixerul, adaugi zaharul si praful de copt. Amesteci galbenusurile cu apa, uleiul, sarea, zaharul vanilat si torni peste albusuri impreuna cu faina.
Pui intr-o tava unsa cu ulei, peste care pui visinile fara simburi si dai prin faina. Dai la foc potrivit, cca. 30 minute. Se serveste cu frisca.

| blacksun34 a răspuns:

Http://www.gustos.ro/retete-culinare/tort-de-merge-4.html Aici gasesti multe torturi, dar cel de merge e destul de usor si bun de asemenea. Funda?

| natalie9am a răspuns:

Http://bianqua.blogspot.com/2011/05/tarta-cu-rabarbar_08.html uite o reteta geniala de tarta. O poti face cu orice fructe, in loc de rabarbar.Bafta :)

| alessandraHh a răspuns:

Din pacate nu stiu cum sa iti trimit site-ul direct.
Cauta pe google prajituri cu crema delicioasa, si dai pe primul rezultat. Acolo vei gasi multe retete care sunt sigura ca o sa iti fie pe plac.
SUCCES! SPER CA TE-AM AJUTAT!

| CRISELA a răspuns:

AMANDINE
Ingrediente

Blat:
7 oua,
14 linguri zahar,
3 linguri apa,
3 linguri ulei,
2 linguri cacao,
8 linguri faina,
1 praf de copt.
Crema:
300 g unt,
200 g zahar pudra,
3 galbenusuri,
3-4 linguri cacao,
esenta de rom.
Sirop:
200 ml apa,
100 g zahar,
1 cappuccino cu rom,
esenta de rom.
Glazura:
150 g ciocolata cu lapte,
100 g unt,
2 linguri frisca lichida.

Mod de preparare

Amandine cu frisca este o prajitura delicioasa. Pentru aceasta reteta de prajitura se mixeaza albusurile cu zaharul, se adauga galbenusurile, apa, uleiul, iar la final, faina amestecata cu praful de copt si cacaoa. Aluatul obtinut se toarna in tava tapetata cu hartie de copt si se coace in cuptorul deja incins, timp de 20-25 minute. Se lasa sa se raceasca si se taie in doua pe orizontala.

Se mixeaza untul cu zaharul, apoi cu galbenusurile, adaugate pe rand si mixand dupa fiecare. Se adauga cacaoa si esenta de rom. Se continua mixarea pana cand zaharul este dizolvat si crema devine spumoasa.

Se pun pe foc apa si zaharul, se adauga praful de cappuccino si esenta de rom. Se da un clocot, apoi se lasa sa se raceasca.

Ciocolata, untul si frisca, se pun pe foc si se lasa pana se topesc toate si compozitia se omogenizeaza. Se lasa sa se raceasca.

Blatul se insiropeaza si se umple cu crema de unt. Se toarna deasupra glazura si se decoreaza cu ciocolata topita, frisca si optional cu fructe.
Mod de servire

Amandina cu frisca se lasa la rece pana se intareste crema si glazura, apoi se taie in bucati patrate, mai mici sau mai mari dupa preferinte.

BRIoSE CU CEREALE SI FULGI DE OVAZ
Ingrediente

3 oua
1 pahar zahar
1 pahar ulei
1 pahar lapte prins (batut)
2 pahare ovaz
1 pahar cocos
45g cereale integrale (fitness)
2 lgt praf copt
1 praf sare
1 lingura amoniu stins in otet
20g cacao
stafide
faina cat sa iasa un aluat de compozitia unui chec

Mod de preparare

Briosele cu cereale si fulgi de ovaz sunt foarte gustoase si sanatoase. In plus aceasta reteta de briose se pregateste foarte rapid. Se amesteca toate ingredientele uscate, separat ingredientele umede: ouale batute cu zahar se amesteca cu ulei si lapte. Dupa aceea se pune peste aceasta compozitie amestecul de ingrediente uscate.

Se pune cate o lingura din aluatul de briose intr-o tava speciala de muffins si se da la cuptor pe foc mediu.

Cand sunt gata se orneaza cu pasta de ciocolata, jeleuri si bomboane.