| Elena1234456 a întrebat:

Mancarea de cartofi ingrasa?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă este consumată în cantitate "rezonabilă", atunci NU îngraşă.
Apoi, depinde şi de soiul de cartofi folosiţi...

Toate cele bune.

10 răspunsuri:
| gmxromania78 a răspuns:

Salut!

Mancarea de cartofi ingrasa dar nu foarte mult, aproape ca nici nu se observa!

| whattt a răspuns:

Nu prea mult. mai mult slabesti

| Lionsgate a răspuns:

Nu chiar, cei prajiti, iti fac cele mai mari probleme, in rest is permise mancarurile cu cartofi.

| SandraM a răspuns:

Cartoful contine amidon. Amidonul in combinatie cu grasimile ingrasa. Da, mancarea de cartofi ingrasa pentru ca carbohidratii combinati cu lipide se depun in organism sub forma de tesut adipos happy

| Anonymous112 a răspuns:

Buna Alina, Mancarea de cartofi nu ingrasa happy Din contra, te ajuta sa iti potolesti foamea si sa slabesti. Funda? big grin

| Anonymous112 a răspuns:

Buna Alina, Mancarea de cartofi nu ingrasa. Din contra te ajuta sa iti mentii silueta si sa iti potolesti foamea.

| cristina6713 a răspuns:

Orice ingrasa, insa nu vei pune mult pe tine daca nu o vei amesteca cu carne sau paine.Bafta si pofta buna!

| Unec a răspuns:

Daca mananci pe fiecare zi, mereu, fara sa faci miscare, exista o posibilitate destul de mare. Dar nu cred ca mananci pe fiecare zi. Cartofii sunt bogati in amidon; acest mult amidon se transforma in zahar cand este procesat de catre organism. e la fel ca si cu painea alba de care tot auzim ca ar fi mai bine s-o inlocuim cu una integrala/neagra. Nu e indicat sa mananci cartofi pe fiecare zi,(cred ca si o data pe saptamana ar fi inofensivi). din cand in cand nu e absolut nicio problema. Mancarea a fost facuta sa o mancam, ne place si organismul nostru face fata atunci cand nu facem abuzuri in fiecare zi. Cui nu i s-a intamplat sa manance ca spartu intr-o zi nu stiu ce? Cum de exemplu, eu de obicei nu mananc chestii nesanatoase, dar intr-o zi am mancat ciocolata cu biscuiti pana mi-a venit s-o vars laughing Dar cum nu este un obicei, organismul a facut fata fara sa fie evident pe corpul meu ca am mancat atata ciocolata o data. Plus ca aici e vorba de cartofi care au beneficii: contin potasiu si fibre, eu ti-am dat un exemplu mult mai "sumbru", ca sa fii cat mai sigura ca nu vei pati nimic daca mananci din cand in cand cartofi.

| xaxi a răspuns:

Stiu ca cartofii se considera a doua paine. Dar nu stiuhappy

| Gherasa_Gabriel-Andrei_1998 a răspuns:

Ingrasa in functie de cum sunt gatiti! daca incepi mancarea cu o prajeala de ceapa iti dai seama ca e o bonba calorica!