| queencrystal a întrebat:

Mi-ati putea spune cum sa fac sa imi iasa clatitele mai pufoase ca de fiecare data cand fac pe margini se usuca?

Răspuns Câştigător
| Lory_2572 a răspuns:

Se usuca din cauza albusurilor. Poti utiliza mai putine albusuri si mai multe galbenusuri.Cand le pui pe farfurie, le ungi cu dulceata sau cu ce iti place, duci 1 cm marginile de la doua laterale spre interior si abia apoi rulezi. O sa vezi ca nu se mai usuca. happy

15 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nici eu nu pun lapte in clatite, ci le fac cu apa minerala sau bere. La clatitele ce vor avea umplutura dulce, adaug un plic de budinca de vanilie si apa minerala, iar la cele umplute cu carne sau sunca adaug bere in compozitie.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

@gabimaris are dreptate. Daca in compozitie se pune drojdie, nu mai obtii clatite, ci lipii.

| cely a răspuns:

Nu pue zahar.Eu pun in compozitie numai :faina, lapte sau apa minerala, putin ulei si ou. Cand scot clatita pe farfuri, o presar cu zahar. E suficient si nu se ard cu siguranta.

| JustMeFlory a răspuns:

Hmmm... pune apa minerala si lapte.Si nu folosi zahar in compozitie ca se caramelizeaza si se lipesc de tigaie.Si nu le mai lasa asa de mult in tigaie, pune un strat mai subtire de compozitie. Oricum putin tot se vor usca pe marginihappy

| mioara a răspuns:

Dupa ce faci compozitia de clatite o pui in frigider cam 1 ora /3oua, faina si apa.

| alina88 a răspuns:

La mine mereu sau uscat pe margini dupa o zi in general si cred ca oricum le-ai face tot se usuca!

| bunica a răspuns:

Ma mininez de retetele cu drojdie.praf de copt.cola.fratilor ce face-ti scovergi?

| ralucaralu a răspuns:

Pune apa minerala...
pe langa celelalte ingrediente. dupa parerea mea de rezultate...succes

nony
| nony a răspuns:

In aluat razuie un pic de burete rolling on the floor

| gabimaris a răspuns:

Haoleu, nu am mai auzit de clatite cu drojdie sau praf de copt! Reteta este cat se poate de simpla: apa minerala, faina si un pic de sare! Optional ou!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stratul trebuie sa fie nici gros nici subtire, pe margini, intotdeauna se vor usca pentru ca acolo stratul este mai subtire, dar daca aluatul are mai multe oua nu mai devin atat de crocante, pofta buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pe lângă apă minerală, pune drojdie cât o alună.
Nu mai pui praf de copt.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu pun niciodata lapte in clatite si nici zahar. Le fac cu apa si un pahar de bere si putina sare. Apoi coapte, se pot manca cu dulceata, fineti, branza de vaci cu zahar, stafide si nuci, cascaval ras, crema de vanilie, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pune niciodata drojdie in clatite ca nu sunt gogosi.si bere? ce gust or avea daca pui si gem/dulceata?

| marius_1611 a răspuns:

Poti aduga in compozitie bere sau cola, sau drojdie cand sunt facute cu lapte.