| gabache a întrebat:

Microunde pro si contra- Mi-am cumparat de curand un astfel de cuptor si abia apoi am citit pe net cat e de nociv. Acum cand incalzesc ceva la el parca imi sta un nod in gat cand mananc acel preparat. Ce credeti ca mi se poate intampla daca il folosesc mai rar?

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Si eu il folosesc f des si inca nu am patit nimic, nu te mai gandi atat, doar si aerul pe care il respiram e nociv.

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Nu ti se poate intampla nimic, majoritatea avem asa ceva si inca nu am patit nimic.Este un lucru practic si folositor chiar.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu am...si sincer il folosesc foarte rar.Si atunci numai pentru floricele...Ca sa fi sigur/a poti sa nu mai incalzesti asa des la el si nici sa nu gatesti la el.Am observat ca au aparut mai nou niste mini-cuptoare electrice cu AER CALD(fara microunde)...si nu sunt scumpe chiar deloc.Eu zic sa-l pastrezi si sa-l folosesti cu moderatie.La nevoie este un aparat extrem de bun si eficient.

assiris
| assiris a răspuns:

Nimic.
Foarte multa lume il foloseste. Principiul de functionare al cuptorului nu sunt radiatiile cum spun unii de pe net ci rexonanta electrica de inalta frecventa (2, 5 GHz) produsa intr-o cavitate rezonanta numita magnetron. Aceasta frecventa face sa vibreze molecula de apa care prin aceasta... se incalzeste. Atât.
Nu este bine insa sa incalziti mancarea in recipiente din plastic (chiar daca pe ele scrie ca se pot folosi in cuptorul cu microunde) deoarece plasticul emana DIOXINA care este un compus foarte toxic, in recipiente din metal care pot distruge magnetronul, in recipiente care au ornamente metalizate. Preferati vasele din sticla termorezistenta sau portelan simplu. Nu incalziti in el in general ficat, ciuperci, oua in coaja care pot face explozie si in cel mai fericit caz va pune sa-l curatati inauntru. Nu-l folositi la preparat mancarea ci numai la incalzit. Nu puneti alimente, mai ales cu grasimi, impachetate in hartie caci pot lua foc. In rest... este de foarte multi ani utilizata aceasta tehnologie.

| ghidcumparator a răspuns:

Mai rar ti se va pune un nod in gat.
Daca nu vrei sa te autosugestionezi intr-una mai bine il duci direct la gunoi (sunt sigura ca ti-a trecut si asta prin minte), si iti vei recupera investitia intiala in achizitia CM printr-o liniste sufleteasca desavarsita.
O prietena de-a mea incepuse sa ocoleasca bucatarie din cauza dusmanului de pe dulap.
Totul depinde de tine! Succes!

| gaby_6466 a răspuns:

Scumpa iti dau un sfat nu te mai lua dupa toti nebuni eu folosesc cuptorul cu microunde la orice, incalzesc mincare, ceai, cafea, lapte decongelez si crede-ma nu se intimpla nimica ai incredere daca ne luam dupa net o sa murim cu toti de foame crede-ma.folosestel ca nu se intimpla nimica. pupic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu incalzesc sau gatesc in microunde doar in vase de yenna sau in ceramica. in plastic chiar rezistent, este nociv! si de curand am citit ca nu e chiar nociv sa folosesti cuptorul cu microunde?! poate ne spune un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 10 ani il folosesc si inca nu am patit nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul lucru nociv e ca se pierd vitaminele la microunde.
e preferabil incalzirea la aburi.