| MineIsLikeABridge a întrebat:

O reteta de banane flambate are cineva?

Răspuns Câştigător
| DaianaN a răspuns:

Ingrediente
3 banane
4 LG zahar
un cub de unt
25 ml whiskey
inghetata de vanilie
decor
Caramel cu vanilie
(Rasnita Kotanyi)

Mod de preparare
Se topeste zaharul intr-o tigaie dupa care adaugam untul si cativa stropi de apa.
Dupa ce s-a topit se pun bananele intregi sau taiate felii mai mari si le sotam un pic.
Cand e aproape gata punem whiskey-ul si si le flambam.
Le servim pe platou alaturi de inghetata de vanilie si decor de caramel cu vanilie.
Un desert usor de preparat si foarte fin.

http://poppy-planet.blogspot.com/......ta-de.html

fundita? te roggggg...

8 răspunsuri:
| silence a răspuns:

Timp de preparare:
20min (complexitate medie)

Ingrediente:
4 banane, inghetata de vanilie, un paharel coniac.

Mod de preparare:
Se decojesc bananele si se taie jumatati pe lungul acestora.Se pune pe foc potrivit o tigaie cu putin ulei (unt) in care se prajesc bananele pe ambele parti cu grija sa nu se rupa.Se scot pe o farfurie si se toarna peste ele coniacul si se aprinde cu un chibrit.Nu se lasa decat foarte putin sa arda pentru a nu se arde.Se stinge focul cu un prosop pus peste acestea.Se servesc pe farfurioare cu inghetata. Pofta buna!
funda daca ti-am putut fi de folos happy

| Chrristina a răspuns:

Timp de preparare:
20min (complexitate medie)

Ingrediente:
4 banane, inghetata de vanilie, un paharel coniac.

Mod de preparare:
Se decojesc bananele si se taie jumatati pe lungul acestora.Se pune pe foc potrivit o tigaie cu putin ulei (unt) in care se prajesc bananele pe ambele parti cu grija sa nu se rupa.Se scot pe o farfurie si se toarna peste ele coniacul si se aprinde cu un chibrit.Nu se lasa decat foarte putin sa arda pentru a nu se arde.Se stinge focul cu un prosop pus peste acestea.Se servesc pe farfurioare cu inghetata. Pofta buna!

| larousee a răspuns:

Ingrediente:
4 banane, inghetata de vanilie, un paharel coniac.

Mod de preparare:
Se decojesc bananele si se taie jumatati pe lungul acestora.Se pune pe foc potrivit o tigaie cu putin ulei (unt) in care se prajesc bananele pe ambele parti cu grija sa nu se rupa.Se scot pe o farfurie si se toarna peste ele coniacul si se aprinde cu un chibrit.Nu se lasa decat foarte putin sa arda pentru a nu se arde.Se stinge focul cu un prosop pus peste acestea.Se servesc pe farfurioare cu inghetata.

| larousee a răspuns:

Haha aproape toate pers au dat copy/paste de pe acelasi site. cred ca era mai usor si pentru tine sa scrii pe google banane flambate decat sa astepti aici happy

| dArKcHiLd1 a răspuns:

Timp de preparare:
20min (complexitate medie)

Ingrediente:
4 banane, inghetata de vanilie, un paharel coniac.

Mod de preparare:
Se decojesc bananele si se taie jumatati pe lungul acestora.Se pune pe foc potrivit o tigaie cu putin ulei (unt) in care se prajesc bananele pe ambele parti cu grija sa nu se rupa.Se scot pe o farfurie si se toarna peste ele coniacul si se aprinde cu un chibrit.Nu se lasa decat foarte putin sa arda pentru a nu se arde.Se stinge focul cu un prosop pus peste acestea.Se servesc pe farfurioare cu inghetata. Pofta buna!

Sper ca te-am ajutat!
Fundă?

| dArKcHiLd1 a răspuns:

V-aţi luat după mine. laughing

| sheisallle a răspuns:

Timp de preparare:
20min (complexitate medie)

Ingrediente:
4 banane, inghetata de vanilie, un paharel coniac.

Mod de preparare:
Se decojesc bananele si se taie jumatati pe lungul acestora.Se pune pe foc potrivit o tigaie cu putin ulei (unt) in care se prajesc bananele pe ambele parti cu grija sa nu se rupa.Se scot pe o farfurie si se toarna peste ele coniacul si se aprinde cu un chibrit.Nu se lasa decat foarte putin sa arda pentru a nu se arde.Se stinge focul cu un prosop pus peste acestea.Se servesc pe farfurioare cu inghetata.
Pofta buna!
sper sa iti fie de ajutor >:d< fundita?:d