| bossulbossboss a întrebat:

Cum se prepara bananele flambate?

4 răspunsuri:
| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Usor: iei o bricheta, si dai foc la ****.
Funda? big grin

| Maysa a răspuns:

Ingrediente
3 banane
4 LG zahăr
un cub de unt
25 ml whiskey
înghețată de vanilie
decor
Caramel cu vanilie
(Rasnita Kotanyi)

Mod de preparare
Se topește zahărul într-o tigaie după care adăugăm untul și câțiva stropi de apă. După ce s-a topit se pun bananele întregi sau tăiate felii mai mari și le sotam un pic. Când e aproape gata punem whiskey-ul și și le flambam. Le servim pe platou alături de înghețată de vanilie și decor de caramel cu vanilie. Un desert ușor de preparat și foarte fin.

| rodica1983 a răspuns:

Cauta int-o carte de retete culinare si o sa vezihappyoricum ai nevoie de un aparat cu gaz special pentru flambathappy