| TechnoCocktail a întrebat:

Painea neagra este acelasi lucru cu Painea Integrala.? Azi la magazin am cerut paine integrala si mi-a zis ca are doar neagra. Daca e acelasi lucru puteti rade laughing.Dar vreau raspunsuri serioase va rog.Primul raspuns funda!

Răspuns Câştigător
| annaangel17 a răspuns:

Painea integrala are mai multe seminte. Painea neagra e buna si ea ca inlocuitor pentru painea alba (in caz ca nu vrei sa te ingrasi)..si eu cumpar de la magazin paine neagra, sau paine integrala, depinde ce arewinking

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Fiti foarte atenti la piinea neagra, fiindca foarte multe brutarii o innegresc artificial, fiind mai nociva si mai putin hranitoare decit cea alba. Diferenta e ca piinea innegrita artificial are culoare uniforma, pe cind cea naturala are variatii de ton pe suprafata feliei. Cel mai sigur e sa va faceti singuri piinea, nu e deloc greu.

| K0sti a răspuns:

Ia citeste articolul asta: http://www.evz.ro/......49814.html
Apoi trage concluziile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Painea nagra are un gust acrusor, dar painea intergrala are un gust obisnuit

| Vlelupu a răspuns:

Painea integrala este obtinuta dintr-o faina cu tarate. Aceasta paine e mai negricioasa, dar mai sanatoasa, deoarece are un continut crescut de fibre, ce ajuta la o mai buna digestie. Aceasta paine difera si ca pret, fiind mai scumpa.
Painea neagra este de cele mai multe ori obtinuta dintr-o faina cu un procent de "rafinare" mediu (asta in cel mai bun caz) - cand este denumita si "paine semi" sau este obtinuta din faina 000, dar are in compozitia sa coloranti (caramel).
Exista si paine neagra a carei culoare este data de faptul ca in compozitia sa se adauga malt.
A nu se confunda painea rumena cu painea neagra sau cu painea integrala!

| jkstfhyvdfagjg a răspuns:

Cred ca este acelasi lucru