| fl0r a întrebat:

Pentru cei care se pricep la bucatarie, a facut cineva supa cu galuste? dar galustele sa fie din faina nu gris? iese buna supa? mersi happy

Răspuns Câştigător
| Matusha a răspuns:

Supa iese buna, dar galustele vor ceva mai cleioase. sa pui putin bicarbonat de sodiu in compozitia galustelor ca sa iasa pufoase. pofta buna

14 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Nu-mi plac supele. sad

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bineinteles ca sunt din gris. Reteta aceasta este sigura:
http://www.gustos.ro/......erata.html

| arrriadna a răspuns:

Pai iti trebuie gris, iar daca vrei sa fii sigura ca nu ies tari lapte/ smantana. Ce zici tu ar fi niste "galusti din papricas" dar alea se pun in tocanitza respectiva- ma indoiesc ca ar avea un gust bun in supe.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca sunt galusti sunt cu gris[pentru supa] ce vrei tu e papricas se pun in tocana. nu te sfatuiesc [gasesti retete pe gustos, ro

| MisterKat a răspuns:

Trebuie sa le faci cu oua si gris. Trebuie sa bati albusul spuma cu niste sare, sa adaugi grisul treptat si galbenusul batut. Eu asa stiu ca se fac. Trebuie sa nu le bati prea mult si trebuie sa le pui inainte cu 5-15 minute sa termini supa.
Succes!
Pofta buna, daca reusesti sa faci supa.

O zi buna!

| tarziu a răspuns:

Ca sa nu iti iasa tulbure daca faci din faina, sa dai focul la mic dupa ce pui galustele

| teuta99 a răspuns:

Mama a facut ciorba de galuste cu gris si cu faina e cel mai bun!

| roxana_6765 a răspuns:

Avand in vedere ca sunt bucatar, vreau sa-ti spun ca acele galuste din faina nu exista in meniul national, dar poate iese supa buna, galustele in supa se fac doar din gris, in momentul cand folosesti faina NU mai iese supa, va fi ciorba dar dupa reteta proprie care poate deveni gustoasa...

| dof21 a răspuns:

Daca vrei sa faci galustele iti spun sa le faci din orez cu carnita. Daca le faci din faina supa va iesi tulbure.

| fl0r explică:

Multumesc happy inca stau pe ganduri daca sa fac sau nu tongue

| fl0r explică:

Eu sunt in italia si nu stiu daca gasesc gris si de asta vreau mai multe pareri llegate de cele de faina sad

| fl0r explică:

S'au vottat niste raspunsuri cu stupid si nu stiu de ce thinking cred ca se voteaza aiurea straight face

| fl0r explică:

Emanuellex mersi de reteta, insa eu am nevoie sa stiu de cele din faina. ca nu am gris happy

| fl0r explică:

Am facut supa si a iesit chiar buna si cu galuste din faina.nu este diferenta mare intre acestea si cele de gris(parerea mea). multumesc de sfaturi :*