Întrebare recomandată | StrongHeart a întrebat:

Pentru muraturi stiu ca trebuie folosita sare neiodata, dar eu unu' nu am gasit nicaieri prin magazine.Intrebarea este, pot folosi sare de himalaya la muraturi(cristal)?
Si Stie cineva de ce trebuie neaparat neiodata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Vântulalb a răspuns:

Iodul din sare inmoaie muraturile. De asta trebuie neiodata.
Se mai gaseste sare neiodata in anumite magazine de prin piete. NU in hipermarketuri. Daca ai pe cineva la tara, sa te ajute cu droburi de sare pentru animale. Vand unii comercianti. Este sarea curata cum se extrage din salina. Ar mai fi la plafar, dar este exagerat de scumpa.
Nu stiu daca sarea de himalaya nu are niste adaosuri, asa cum are sarea de Bazna, care e folosita pentru tratamente balneo.

1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu folosesc sarea de Himalaya cat si sarea de mare, fara iod. Le cumpăr de la magazinele naturiste. Am folosit ambele la murături. Sunt ok!
Mai exista in magazine alimentare sare neiodata la săculeți de 5 kg. Este nerafinata. Si din aceasta mai folosesc la murături, mai ales la varza murata.