| Goddessss a întrebat:

Sare iodata sau sare neiodata? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine fara ea, nu e buna pentru inima

| Goddessss explică (pentru mgtow):

Da îmi placeeee

| darrio2007 a răspuns:

Ambele. Depinde la ce folosesti.

| GdX a răspuns:

As opta pentru neiodata dar printr-o lege trecuta in 2004, toata sarea din Romania este iodata. Se mai gaseste sare neiodata decat la saci pentru muraturi sau pe la magazinele cu produse bio. Iodul in cantitati mare este foarte nociv pentru sanatate, la fel si sarea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sarea iodata este mai "nociva" pentru organism decat cea neiodata. Pot sa caut si pe internet diverse articole care sustin acest lucru si sa le scriu aici. Dar nu stiu daca este cazul happy

Dar, in practica... imi e indiferent big grin

| Dana2103 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum sa fie nociva?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dana2103):

Oh, pai hai sa analizam ce am zis big grin

Am zis ca este nociva? Sau am zis ca este mai "nociva" decat cea neiodata? Iodul a fost introdus obligatoriu in sare pentru ca, printre altele face bine la sanatate. Dar printre altele, face si rau. Cea neiodata, este indiferenta. Omul consuma sare neiodata din diferite alimente oricand in timpul zilei.

Ce inseamna nociv? Folosind dexul, aparent, vatamator pentru sanatate. Deci, din ce am zis mai sus, nu reiese in mica parte ca poate sa fie mai vatamatoare pentru sanatate? :/ Chiar daca face si bine.

Rosu + Verde = Galben. Daca nu zic ca (,) culoarea galben include si verde, poti sa contesti cu ceva daca zic ca are rosu in ea?

| Dana2103 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Voiam sa stiu DE CE e nociva, nu a contestat nimeni.

| Celcestietot a răspuns:

Neiodata, pentru că nu provoacă cardiovasculare așa de repede.

| Sofer a răspuns:

Eu cumpărăm iodata! Dar consum foarte putina.

| Goete a răspuns:

Sarea in starea ei naturala e iodata?
Sare marina, pentru ca oceanul contine.toate mineralele necesare corpului uman. In aceeasi proportie.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde pentru ce. Pus in mancare? Atunci vrei iodata. Vrei sa pui muraturi? Atuci pui neiodata.

| zilog a răspuns:

Iodată pentru ca radiația naturală avea nivelul 7 inainte sa explodeze CERNOBÂLUL șî înainte să incepă toti peste tot să monteze centrale nucleare
iar acum radiatia de peste tot de pe planeta este 14

asta inseamna ca ne radiaza uraniul scapat in aer de 2 ori mai mult
in comparatie cum a creeat Dumnezeu lumea

| DoctorWh0 a răspuns (pentru zilog):

7 ce? Roentgen? Gray? Sievert? Becquerel?

| zilog a răspuns (pentru DoctorWh0):

GRĂIEȘTE MĂ CUM TREBUIEȘTE!
esti pidaraz sau bonj de grăiești în limba șeasta?
Nu i drept cum grăiești tu!?
Ori ne iiei pe noi de rormuzi!?
Sau tu cred că TE PRICĂLEȘTI DE NOI!?

ORI ȘE FAȘI TU AIȘI

Amuia tu crezi că noi suntem mai tormuzi de cât tine!?

ia blean ronân faștist u dragului

| anonim_4396 a răspuns (pentru zilog):

Ție nu îți mai dădu nimenea suspendare de tot bântui pe aici?

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu stii sa razi ca toti moldovenii
cand vrei sa faci o gluma cu un moldovean mai intai trebuie sa il anunti ca glumesti

pentru ca la voi nu se stie de pricaleala nici de gluma

la voi daca face cineva un banc sau o gluma trebuie sa isi ceara scuze pe urma
si nici nu il credeti ca a glumit cand va spune ca a glumit

asa sunteti voi nu stiti de gluma

| DoctorWh0 a răspuns (pentru zilog):

Cam tarziu dar nu pot sa ma abtin. N-am inteles nici un sfert din ce ai scris tu acolo.
Habar n-am ce vrei tu dar ok,