| marcesa a întrebat:

Petele verzi din cartofi sunt comestibile?

Răspuns Câştigător
| Olga a răspuns:

Petele verzi sunt solanina care face parte din grupa alcaloizilor sterolici si este daunatoare omului asa ca e bine sa le tai. Petele acestea apar mai ales la cartofii incoltiti asa ca e de preferat sa nu mananc asa ceva.

4 răspunsuri:
| 1942 a răspuns:

Petele verzi de pe cartofi sunt toxice, ca si cartofii incoltiti. Se recomanda sa nu fie cumaparati sau sa arunce tot cartoful.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer sa le tai pentru ca nu cred ca sunt bune. Oricum, au un gust rau atunci cand ii faci si daca ii faci piuree o sa ramana coloase.

| iulia_4617 a răspuns:

nu

| Mihai_6966 a răspuns:

Petele verzi sunt pete de solanina care nu este buna asa ca indeparteaza zonele verzi. Ele apar pentru ca mai toti cartofii sunt tinuti in lumina. Aceasta favorizeaza aparitia solaninei.