| Utilizatoare123 a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva priceput la gatit de ce imi plesnesc cozonacii in cuptor? sad (am unul pe gaz) mereu se desfac si aspectual nu imi place.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza temperaturii necontrolate si a aburilor.
Pentru a nu se plesni, cozonacul trebuie intepat cu furculita inainte de a fi bagat in cuptorul preincalzit la 170-180 grade.
Dupa cca. 10 minute se scade temperatura la cca. 160 grade, pana la coacere completa si rumenire, dupa care se scoate din cuptor.
Inainte de a introduce in cuptor, putem unge cozonacul cu oua, pentru a avea aspect rumenit mai frumos.

| relian a răspuns:

Poate este temperatura prea mare. Ori nu lasi destul sa creasca afara, ca urmare cand pui in cuptor, ei contiunua sa creasca, prind coaja la exterior, iar aluatu din interior continuind sa creasca sparge crusta formata la exterior, asa da aspectul ala de crapat.

Cauta sai tii mai mult afara, dar la cald, pana vezi ca ramin la o anume dimensiune si nu mai cresc.Atunci ii bagi in cuptor.
Arunca si mie o bucata ceva, chiar de este crapat, mi-ai facut pofta laughing cozonacii is singurle prajituri sa le zic asa care imi plac.

| Frank51 a răspuns:

De câte ori ai făcut în total?

| Utilizatoare123 explică (pentru Frank51):

Am facut de multe ori si mereu au iesit crapati.

| Frank51 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Trebuie să o iei prin eliminare.

Încearcă cu mai puțin aluat
Cu temperatură mai mică
Cu altă tavă
Cu altă rețetă

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Femeile de la tara supravegheau tăvile din cuptor și în cazul în care temperatura era mai mare și se vedea că prinde coaja erau pregătite să acoperă tăvile cu ziare sau alte coli de hârtie știut fiind faptul că la căldură încă mai dospește aluatul și dacă coaja este deja mai dură prin dospire cresc in volum și atunci plesnesc. După ce temperatura mai scădea se lăsau tot acoperiți dar se închidea ușa la cuptor. Și încă se mai verificau până la coacere pentru că sa nu se ardă se mai ținea ușa deschisă sau daca era mai mica se lua hârtia de pe tăvi.

| Utilizatoare123 explică (pentru TamplaruAnisoara):

La mine pleznesc dinainte de a se rumeni coaja. nu am cum sa pun folie la jumatatea timpului. de obicei pun hartia de copt inainte cu 10 minute de a-i scoate afara, ca pana atunci sunt cam albi.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Pot prinde coaja și fara sa se rumenească. Sau prea multa drojdie sau dospesc în tăvi înainte de ai introduce in cuptor prea mult și la căldură continua dospitul și în loc să curgă afară din tava plesnesc.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Eu știam ca plesnesc dacă nu sunt frământați corect și suficient.

| Ion88888888 a răspuns:

Cel mai bine e să i pui la un cuptor electric

| dullcat a răspuns (pentru Ion88888888):

Nu neaparat. Femeile la tara faceau adesea cozonaci pe vatra si crapatul nu era o regula.Deci nu depinde preponderent de cuptor.