Întrebare recomandată | iyony19 a întrebat:

Pot pastra branza de vaci facuta in casa in congelator pentru pasca?

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
se poate, eu am pastrat si este destul de buna.
O zi frumoasa sa aihappy

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bineinteles ca se poate, cu atat mai mult ca nu este pentru consum ca atare, ci pentru gatit.

| maria4567 a răspuns:

Da poti sa o pastrezi! Dar gustul nu va mai fi acelasi! Mai bine faci intr-o galeata (mica) apa cu sare cat sa acopere branza! Apoi pui un dog sau o bugata de lemn cat sa acopere galeata si peste poti pune o piatra! Asa face bunica mea la tara si este tot acelasi gust ca si adineuri sau de mai mult timp! Fundita smug

| EuDarii a răspuns:

Mai bine, pune-o in frigider, sau mananc-o si fa alta mai aproape de Pasti

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate păstra în congelator!

Dar, TREBUIE scoasă cu câteva ore înainte de folosire şi pusă într-o sită pentru ca să se scurgă de surplusul de apă acumulat prin îngheţare.

Toate cele bune.

| drhotzu a răspuns:

Ok... numai raspunsuri absurde...
daca vrei sa pastrezi branza sa fie buna o lunga perioada de timp trebuie sa o tii in zer sarat... cum se obtine el? este simplu faci apa cu sare cat sa acopere bucata de branza si o pui intr-un vas si se pastreaza la rece! ASA SE PASTREAZA BRANZA! asa se face de vremea lui decebal!

| DaRaspund a răspuns:

Poti sa o pui la congelator. Doar in caz ca a mai fost congelata inainte nu se mai congeleaza.

| nursa a răspuns:

E in regula. O sa-si pastreze cat de cat propietatile. Insa eu recomand tuturor sa nu congeleze produsele lactate ( ex : branza de vaci, cas, cheag etg ) in pungi de plastic! Deci NO PLASTIC IS FANTASTIC!

| Kapkha a răspuns:

Nu merge ca se strica

| VERSGAGA a răspuns:

Hello!
Eu zic ca nu. Pentru ca o sa se strice. Cel mai bine faci din nou in apropierea Pastelui, cand o sa faci pasca...

| cory1992 a răspuns:

Din cite stiu eu de la mama,, brinza de vaci tinuta in congelator isi schimba gustul,, se face acra...dar puteti incerca

| IulikaT a răspuns:

Da, dar inainte de aceasta trebuie scoasa sa se dezghete bine.