| LanguageMaster a întrebat:

Poți căra un frigider de 150kg pe scara blocului?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un frigider-combina are greutatea de cca. 50kg, iar al tau de 3 ori mai mare...
Intrebarea este: un asemenea frigider INCAPE prin usi si scara?

Daca da, atunci se poate transporta in mai multe moduri, cel mai simplu este cu o caruta cu 6 sau 12 roti, cu propulsare electrica si pneumatica /hidraulica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai cu ce sau cu cine, da.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Folosește liftul.
Cu ce bunătăți l-ai încărcat? )) Sau e combină frigorifică?

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu as recomanda asta. Am lucrat la o firma de curierat si m-au trimis impreuna cu un curier sa ajut sa urce la etajul 10 un frigider cu doua usi. L-am bagat in lift si am ramas blocati intre etajele 4 si 5 laughing apoi 9h am stat blocati in lift cu frigiderul langa noi pana a venit cei care raspundeau de ascensor sa remedieze problema. Au fost chiar si pompierii. Usile erau blocate, nu era ca alea vechi. Oamenii de pe scara ne-au spus intre ce etaje eram blocati. Aveam nevoie si la toaleta, nu aveam unde. Imi era si sete, nu aveam ce sa beau. 2200 lei a costat interventia cu piese cu tot. Cine crezi ca a platit? Eu si colegul, ne-a tras din salariu.

Mai bine caram cu mainile 10 etaje, decat 9h blocat in lift.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spune-I iubitei să iasă din el.winking

| Lioana a răspuns:

Singur nu poti. Ai nevoie de cel putin un ajutor. Cel mai bine ar fi sa fiti 4 persoane si fiecare sa prinda de un colt.

| Iote a răspuns:

Daca esti voinic si mai ai unul ca tine, poti. Ca altfel, cum sa-l duci in casa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Doar pentru 200 de lei, unde stai? laughing

Am mai carat aragaze, dulapuri, canapele... Iau doua corzi si-l pun in spate, din momentul ala conteaza doar sa nu fie prea lung sau prea lat sa-l dau de scari sau sa zgarii peretii. tongue
Daca întrebarea este generala, atunci depinde de fiecare persoana in parte, evident ca nu toti pot duce un frigider de 150kg nici 2 metri si altii care il duc singuri cu mainile goale pana la ultimul etaj.

| Gaby212 a răspuns:

Mai mult de 3-4 etaje fara lift n-ai nicio sansa, esti ca mort.
Ai avea nevoie de 4 oameni.

| Saveluc a răspuns:

Dar ce frigider e acela de 150 kg?