| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Probleme cu vinul, ajutor! Tatal meu a lasat un butoi la fermentat timp de 6 saptamani, dar se pare ca a fost cam frig(l-a lasat la tara si n-a mai dat pe acolo) si nu reactia n-a avut loc. Mi-a trimis mie zilele trecute din el si se simte ca inca nu-i vin, problema e ca acum l-a mutat intr-un loc mai calduros si iarasi nu e langa el sa-l verifice si asta de mi l-a trimis am observat ca incepe sa fermenteze... Ce trebuie sa fac sa nu-l stric?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca este mutat la loc calduros va fermenta.
Pai nu este nimeni la tara? trebuie ferificat, daca sta mult pe drojdie se oteteste.
O zi bunahappy

| Th3AbSinTh3 explică (pentru caramela):

E bunica, dar nu poate sa coboare in pivnita
Mersi

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l sa fermenteze, nu se strica.se face vin.se facea oricum dar incet si daca vine iarna, de abia in primavara cand se incalzeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei vinul nobil,la rece fierbe mai greu iar la rece si mai greu, dar fii atenta, ca unui coleg de-al meu i l-a taiat soacra sa, de must, cu conservant si asa a ramas.Dulce.deci sa nu fi pus tatal domniei tale ceva in el, zaharina ori altaceva si sa fie influentat de aceasta.in rest, va fierbe, incet si sigur.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru anonim_4396):

Nu, n-a pus nimic, a luat niste struguri diferiti, a zis sa incerce si ceva nou, celelalte s-au facut, mersi inca odata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Sant vinuri, dulci, demidulci, seci si vinuri aspre. daca vrei facem schimb.al meu e hibrid, aspru, si mie imi plac asa mai dulci cam cum e feteasca regala.bafta si sa va bucurati de licoare.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru anonim_4396):

Mersi!

Nu, nu facem schimb laughing)) Mie imi place demisec sau demidulce...