| Cris06 a întrebat:

Proteinele ingrasa? Cat de des le mancam? Adca o masa de proteine ( carne sau lactate) si restul legume si fructe intr-o zi?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Proteinele NU îngraşă.
Şi, da, trebuie consumate zilnic, la 1-2 mese.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

O masa pe zi, constand in proteine, ar fi de ajuns pentru cine tine o cura de slabire:gratar carne pui, cat podul palmei fiecaruia, impreuna cu legume fierte(nu cartof).Sau peste fiert sau la gratar cu sau fara legume.Pentru cine nu tine dieta,poate manca si seara. Lactatele, la fel:tii dieta, ai colesterol rau mare, bei lapte, iaurt degresat.Depinde de ce ai nevoie:pentru un organism sanatos, pentru muschi, pentru slabit!

| Cris06 explică (pentru pietrean):

Pentru slabit si tonifiere.

| pietrean a răspuns:

Daca vrei sa slabesti,nu trebuie sa mananci doar proteine. Poti sa mananci carne pui,curca,peste doar fierte sau gratar alaturi de legume fierte sau salate din legume crude stropite cu zeama lamaie(morcov+telina radacina+sfecla rosie rase,rosii+castraveti+ceapa verde sau veche,salata verde+ceapa verde+ridichi rosii,salata varza, simpla sau cu morcov),lapte,iaurt degresate cu cereale(din tarate grau, porumb, orz, ovaz fara zahar), branza vaci degresata. Daca ai o varsta peste 14 ani, poti bea si infuzie de ceai verde cu putina zeama lamaie(accelereaza metabolismul), 1-2 cani /zi, dar nu seara(are cofeina si nu poti dormi). Deci PROTEINE, TREBUIE SA MANANCI!

Răspuns utilizator avertizat
| WeAreLegion a răspuns:

Nu,proteinele nu ingrasa, lipidele(grasimile pe romaneste)si glucidele (adica zaharaul) astea ingrasa! proteinele ajuta la dezvoltarea si functionarea normala a organismului de exemplu parul, pielea unghiile, muschii!