| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o reteta de clatite care sa contina SCORTISOARA! Nu vreau cu umplutura. Multumesc!

6 răspunsuri:
| suităr a răspuns:

Tipul retetei: Desert
Numarul de portii: 1
Timpul de preparare: 20 Minut(e)
Timpul de gatire: 20 Minut(e)
Dificultate: Usor

Ingrediente:

300gr faina
150gr zahar
2 oua
120gr unt
180ml lapte
1 plic praf de copt
2-3 mere curatate si taiate cubulete
2 linguri scortisoara
Preparare:

Etapa 1 Se amesteca ingredientele uscate: faina, praful de copt si scortisoara. Se adauga cubuletele de mar si se amesteca usor.

Etapa 2 In alt bol se mixeaza untul, ouale si laptele pana la omogenizare. Se adauga zaharul si se amesteca bine.

Etapa 3 Amestecul de faina se incorporeaza in compozitia lichida si se amesteca cu o lingura.

Etapa 4 Compozitia obtinuta se imparte in mod egal in formele de briose si se dau la cuptor pentru aproximativ 20 de minute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Uite aici,
http://www.gustos.ro/......i-rom.html
Te pup!

| JosePpPp a răspuns:

Clatite+ Toping de scortisoara. Aka Clatita cu matreata bruna

| moniquah a răspuns:

Pai pui in aluat scortisoara in rest aluatul il faci asa cum stii tu... alta solutie pentru scortisoara daca nu vrei umplutura nu e... eu asa imi fac clatitele cu scortisoara