| RoxKnkK a întrebat:

SAll! Dati.mi si mie retete usoare pentru aperitive sau nu neaparat...cv gen pateuri.

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Cornuri cu sunca ( ciuperci, legume)
Ai nevoie de:
-coca pentru foietaj sau pentru tarte
( de cumparat, congelata)
-sunca/ ciuperci/ legume: ardei gras, praz, etc.
-2 galbenusuri
Tai in forma de patrate coca. In fiecare patrat vei pune sunca presata (sau kaiser, depinde ce ai), ciupercile taiate marunt si calite cu un pic de ceapa / legumele taiate egal si trase cu un pic de unt, sare, piper la tigaie.
Inchizi pastratele in forma de cornulete dupa ce ai pus umplutura. Ungi fiecare corn cu galbenus batut un pic cu furculita ( ii va da o culoare frumoasa) si le coci la 180 grade pana se umfla si sunt coapte.
Se servesc la temperatura camerei sau reci.

3 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Merci pentru funda. Am uitat sa precizez: coca trebuie sa fie dezghetata cand o desfaci si o tai, altfel se rupe urat atunci cand o desfaci. Si tava trebuie unsa si tapetata inainte sa coci cornurile. Daca iti place, le poti face si desert, numai ca in loc de umplutura-aperitiv, pui ciocolata, gem, umplutura pentru cozonac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici mai multe idei.
http://www.laurasava.ro/2011/12/09/idei-de-aperitive-pentru-sarbatori/
Te pup!