| vikloth a întrebat:

Salll
sunt singur acasa si nu stiu sa imi fac cafea
care sunt proportiile pentru o cafea mai puternica darr destul de dulce
si spuneti-mi va rog si cand trebuie sa pun cafeaua in apa big grin

Răspuns Câştigător
| Flory_2183 a răspuns:

Pai depinde daca faci cafeaua la ibric pentru o ceasaca pui 2 lingurite de cafea cand fierbe apa si zahara cat iti place de dulce... distractiehappy

5 răspunsuri:
| AlAndalus a răspuns:

Intr-o cescuta pui 2 lingurite de cafea (poti pune si 2 jumatate, daca vrei cafeaua mai tare) + 1 lingurita zahar(dupa gust). Torni apoi apa clocotita.Amesteci, lasi sa se decanteze zatul, si bei! Funda?

| Ionut01 a răspuns:

Pui apa intr-un ibric sau in ce ai si astepti sa fiarba apa apoi pui cafeaua si amesteci mai lasi sa fiarba iar apoi pui zahar ca sa fie dulce sau daca nu vrei dulce pui mai putin zahar
sper ca am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci... pui apa la clocotit c-am o cana de apa si astepti sa fiarba cad face bulbuci tragi ibricul de pe foc si pui fafeau cam 2-3 lingurite mai pui putin pe foc amestecand in continuu si apoi la sfarsit pui zahar dupa gust! Succes! fundita?

| vikloth explică:

Ms

| criiisa a răspuns:

Pui apa la fiert cu doua lingurite de zahar, iar cand incepe sa fiarba opresti aragazul si pui 4 lingurite de cafea(sa nu amesteci din prima pentru ca o sa "dea pe-afara"...daca nu este destul de dulce, atunci ii mai pui cat zahar doresti. Sper ca te-am ajutat!happy. Savurare placuta!laughinglaughinglaughing