| eusuntcipi a întrebat:

Salut. A locuit cineva la garsoniera la casa? Doresc sa ma mut si am gasit o astfel de garsoniera dar sunt in dubii. Am vreo legatura directa cu proprietarii? Mentionez ca aceasta este la ei in casa la etaj doar ca sunt intrari separate. La etaj nu mai locuiește nimeni, sunt decat cele 2 garsoniere care sunt inca libere.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai treaba cu ei doar cand la platesti chiria. Daca sunt intrari separate, nu ai treaba cu ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca sunt intrari diferite ce treaba sa ai cu proprietarii?
Tu ai fost si ai vazut despre ce e vorba, experienta altora in alte case e absolut irelevanta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este bine sa locuiesti cu nimeni, nu te baga ca ies discutii, la garsoniera trebuie sa fi tu singur sau impreuna cu sotia sau prietena ta daca ai asa ceva, dar nu cu străini, vrei sa te muti in chirie sau sa cumperi garsonieră?

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca locuieste si proprietarul acolo eu zic sa fugi. Nu de alta dar multi au tendinta sa faca pe cocosii chiar daca legal nu mai e partea lor de casa. In chirie e ok, eu ma refer sa nu cumperi

| MarianWLF a răspuns:

Nu recomand sa te muti intr-un loc in care proprietarul e non stop cu ochi pe tine, ajungi sa mergi pe varfuri in casa si chit ca aveti intrari separate te trezesti cu el la usa cum nu ii convine ceva.

| adryang78 a răspuns:

Dacă ai acces separat, ai propria bucătărie și propria baie n-ar trebui să ai vreo problemă. Sau, chiar dacă bucătăria ar fi la comun cu celelalte două garsoniere, măcar baia să fie proprie.
Neapărat să faci contract de închiriere, în care să fie trecute condițiile, drepturile și obligațiile etc. Sau, dacă nu vor să încheie un contract, ca să nu plătească impozit, poți încheia o convenție, semnată de doi martori care să nu fie rude sau căsătoriți. Aceasta nu se declară la Fisc, dar, în cazul în care apar probleme, are valoare de contract în instanță.
Succes!

| Dragobeta a răspuns:

Ai vazut-o?
Daca da, atunci stii daca ai legatura directa cu proprietarii. Noi nu stim cum e impartita, cum sunt utilitatile, etc. La case nu e un proiect unic.
Daca ai baia si incalzirea separate, e ok. Doar curtea comuna.
Daca nu, mai tatoneaza terenul. Vezi ce spun proprietarii de utilitatile la comun.