| Jsbdushxbdis a întrebat:

Salut, am câteva rațe leșești și au deja aproape 9 luni și nu au început să se ouă, îmi poate spune cineva de ce nu se ouă. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Pot fi sterpe ratele. Eu am cumparat acum 2 ani 10 rate mulard dar nu am stiut ca sunt sterpe pana am observat ca nu fac oua. Asa ca le-am sacrificat pe toate. Prin urmare iti urez pofta buna si tie laughing

| norisorulpufos a răspuns:

Acum iarna dă-le mancare calda dacă vrei oua.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Pai depinde si ce mediu le-ai facut ma, ratele sunt niste pasari obisnuite sa se spele si sa se plimbe, daca nu le-ai pus si tu o copaie in curte sau ceva de genu si daca nu le-ai dat drumu sa se plimbe e cam normal sa nu-ti oua ca nu le-ai facut mediu lor propice sa se simta ca acasa.Am si eu genu asta de rate si oua, dar nu oua des asa e firea ratelor o zi gasesc un ou, urmatoarea zi nu gasesc si tot asa.Bine am doar 2 rate si 6 ratoi.