| Lulupana1234 a întrebat:

Bună TPU,eu am câteva rate leșești dintre care una a rămas closca dar fara ouă pentru că eu nu știam că ea vrea să clocească și le-am luat. Întrebarile mele sunt următoarele,ratele leșești pot scoate pui și iarna, daca sunt rezistente la frig? Și dacă ea nu are ouă pot sa îi pun ouă de rață domestica? Am căutat pe internet cate săptămâni clocește fiecare rasă dar nu am găsit informații concrete așa că am decis sa scriu o întrebare iar dacă cineva poate să mă ajute îi voi da fundă ????

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Rațele clocesc 4 săptămâni indiferent de rasă. Nu e recomandat să scoți pui acum. O lași să stea fără ouă și se va răscloci până la urmă.