| Wordofthat999999 a întrebat:

As dori si eu retete simple cu paste si sos. Mereu cand incerc sa fac paste nu rezulta asa cum vreau eu si mereu gresesc undeva.

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Îți spun rețeta pe care mi-o fac eu mereu și ies foarte bune pastele.
- Ai nevoie de roșii pasate, busuioc proaspăt sau la plic ( 3-4 frunze depinde de dimensiune), 3 căței de usturoi, jumătate de ceapă, ulei vegetal(de floarea soarelui sau măsline), piper, sare.

1. Pui în cratiță ulei, apoi adaugi jumătate de ceapă tăiată mic cat sa se caleasca puțin - maxim 2 min., Apoi adaugi roșiile pasate împreună cu sare, busuiocul și cățeii de usturoi tăiați mic, lași la fiert cat sa scadă puțin și adaugi piperul. Apoi adaugi pastele fierte și le amesteci cu sosul. Acoperi cratiță cu capacul și lași 2 minute sa absoarbă pastele sosul, apoi le poți servi. De preferat cu puțin parmezan ras.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu pe langa paste prefer un sos tomat.
Desi italienii folosesc in mare parte sos alb.

Deci>
tai cubulete foarte mici o ceapa mare (sau 2 mai mici)
o calesti in putin ulei pana devine sticloasa, insa NU pana incepe sa se arda.
In tigaie rupi inca de la inceput 2 frunze de dafin.
Cand e sticloasa, adaugi 1 catel de usturoi maruntit, si bulion de casa, sau sos tomat 24% diluat cu apa.
Condimentezi cu curry si busuioc, oregano, piper, (sare foarte putina, si doar daca e nevoie).

Cantitate: pentru 1 ceapa mare, respectiv vreo 4-5 portii, eu pun cam 400ml bulion, sau 12 linguri de sos tomat indoit cu putina apa.
Se lasa sa fiarba la foc minim, pana se ingroasa putin, amestecand des.
Si la final, patrunjel verde tocat marunt.

Impreuna cu mozarella rasa, e ideal pentru paste sau cartofi prajiti.

Si desigur, o salata.

| Dany21Andrei a răspuns:

1. Pui apa o oala trei sferturi cu apa si o pui sa fiarba punand 1-2 linguri de sare in apa sa fiarba.
2. Cand apa fiebe pui pastele si le lasi 8 minute.
3. Scurgi apa din oala si peste paste pui un sos (de rosii deja preparat pe care in gasesti in magazin).
4. Dupa ce pui pastele in farfurie poti adauga: busuioc etc.
Asta ar fi varianta cea mai scurta de paste.

| RobertMoon a răspuns (pentru Dany21Andrei):

Rețeta ta e mai proastă decât spaghete cu ketchup laughing cum sa pui decât sos de roșii simplu peste paste și să adaugi busuioc in farfurie care acela trebuie să fiarbă cu sosul straight face?