| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Ce retete din soia boabe stiti?
Daca se poate fara aparate performante happy

2 răspunsuri:
| d3men7zel a răspuns:

Reteta pateu de soia

Se pune soia boabe (de la piata, daca se poate fara chimicale ) la inmuiat intr-un castron de seara pana dimineata( eu pun cam o cana plina ). Apoi dimineata aruncam apa si spalam bine soia in 3-4 jeturi de apa.
Se pune soia la fiert intr-o oala cu apa, se fierbe in cateva ore (mai mult de 2 ore ). Cand credem ca soia este fiarta pe jumatate adaugam in oala 1 morcov, un patrunjel, jumatate de pastârnac, o ceapa mica, o felie de telina. Zarzavaturile le puteti pune dupa gust, in cantităţile dorite. Cand adaugam zarzavaturile punem si putina sare sau vegeta.
Cand toate au fiert se stercoara, se aseaza intr-un castron sa se raceasca ca sa poată fi date prin masina de tocat ( atat soia cat si zarzavaturile se dau prin masina de tocat). Se mixeaza apoi cu mixerul, adaugand putin ulei.Se condimenteaza dupa gust cu : piper sare, putin oregano.
Se serveste pe paine, cu rosii, castraveti, ardei pe care o stiu sau intra aici si vezi mai multe;) bafta www.retete-bune.com funda, vot?:d